svečana SJEDNICA vlade

Krstičevića ponijele emocije u Kninu: Ljudi, bilo je teško, borba je bila teška... Zbog branitelja danas sjedimo tu

04.08.2017 u 16:30

Bionic
Reading

Zadovoljstvo mi je što ćemo na danas usvojiti Nacrt prijedloga zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, rekao je premijer Andrej Plenković na početku posebne sjednice Vlade u Kninu. Plenković je naglasio da će novi zakon biti 'pravičan' i da će popuniti dosadašnje praznine i nepravde

Dan uoči proslave 22. obljetnice Oluje Vlada je odlučila održati sjednicu u Kninu: nakon vukovarske i sisačke, treće posebne sjednice u mandatu premijera Andreja Plenkovića.

Na početku sjednice premijer Plenković se zahvalio svih ministrima a posebno ministru branitelja Tomi Medvedu na izradi nacrta novog zakona o hrvatskih braniteljima.

Premijer se također zahvalio vatrogascima, pripadnicima Crvenog križa i medicinskog osoblja zbog njihova velikog angažmana u gašanju brojnih požara.

  • +17
Sjednica Vlade u Kninu Izvor: Cropix / Autor: Nikša Stipaničev

Ministar branitelja Tomo Medved napomenuo je da 56.562 branitelja ostvaruju prava iz postojećih zakona, a da je čak 82 tisuće branitelja nezaposleno.

'Novim, jedinstvenim zakonom uvodimo naknadu za nezaposlene branitelje kao i za djecu poginulih i nestalih branitelja, a visina naknade će biti ovisna o duljini njihova staža u borbenom sektoru. Također, povisujemo iznos najniže mirovine, te snižavamo dobnu granicu za odlazak branitelja u starosnu mirovinu. Snižavanje dobne granice isto će biti u ovisnosti o duljini boravka branitelja u borbenom sektoru', rekao je ministar branitelja Tomo Medved.

Predstavljajući novi zakon rekao je da će se njime najzaslužnijima za obranu pružiti sveobuhvatna skrb prilagođena njihovim potrebama.

Medved je ustvrdio kako je financijski učinak predviđenih mjera u 2018. godini - 219 milijuna i 200 tisuća kuna, što će se  financirati s pozicije Ministarstva branitelja te 64 milijuna kuna s pozicije Ministarstva rada i mirovinskog sustava, uz napomenu da se u 2019. na poziciji Ministarstva rada i mirovinskog sustava planira povećanje u iznosu od 245 milijuna kuna.

Riječ je o jedinstvenom pravnom okviru kojim će se odati priznanje žrtvi svih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, istaknuo je Medved. 

Pritom je podsjetio na analizu koja je služila kao podloga za izradu zakona, a koja je pokazala kako je od ukupno evidentiranih 505.649 branitelja,  danas živo njih 442.710, te da trajna prava po važećem zakonu ostvaruje samo 56.562 branitelja koji imaju status hrvatskog ratnog vojnog invalida.

Istaknuo je i da je oko 82.000 branitelja nezaposleno i nemaju redovita primanja, te da  posebno zabrinjava činjenica da je više od 54.000 branitelja umrlo nakon Domovinskog rata, a svake godine umire ih sve više.

"Samo u 2017. umrlo je 1744 branitelja", istaknuo je Medved.

Analiza stanja je pokazala je stoga potrebu opsežnih promjena te se pristupilo donošenju novog jedinstvenog zakona kojim će se braniteljima i članovima obiteljima osigurati odgovarajuća skrb i prava uvažavajući njihovo zdravstveno i socioekonomsko stanje.

Njime je predviđeno uvođenje naknade za nezaposlene branitelje i članove obitelji, a iznos će ovisiti o duljini njihova sudjelovanja u obrani suvereniteta RH u borbenom sektoru.

Riječ je o mjeri koja  se uvodi i za djecu smrtno stradalih ili nestalih branitelja, nakon završetka školovanja, a za vrijeme nezaposlenosti.

Predviđeno je i otvaranje roka za priznavanje statusa branitelja iz Domovinskog rata i statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata, čime će se braniteljima omogućiti reguliranje odgovarajućeg statusa.

Predviđen je i viši iznos najniže mirovine, ovisno o duljini sudjelovanja u borbenom sektoru.

Snižava se i dobna granica za odlazak u starosnu mirovinu ovisno o duljini sudjelovanja u borbenom sektoru te se regulira pravo na obiteljsku mirovinu za bračne ili izvanbračne partnere te djecu umrlih branitelja i ratnih vojnih invalida pod povoljnijim uvjetima.

Predviđeni su i sistematski pregledi za branitelje, a u suradnji s Ministarstvom zdravstva donošenje strategije za zaštitu i očuvanje zdravlja hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata.

Uz ostalo, uvest će se i porezna olakšica za poslodavce koji zaposle djecu smrtno stradalih ili nestalih branitelja, omogućit će se i rad umirovljenih branitelja,  potpora za obrazovanje, a uspostavit će se i evidencija branitelja koja će se koristiti samo za službene svrhe te će se zaštititi i stečena prava pripadnika HVO-a i članova njihovih obitelji.

Ministar financija Zdravko Marić ustvrdio je kako je riječ o sveobuhvatnom zakonu, a sredstva su predviđena za razdoblje od 2018. do 2020. 

Odredbe vezane za ostvarivanje prava na najnižu mirovinu stupaju na snagu 1. ožujka 2018., a sve ostale odredbe vezane za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja - 1. siječnja 2019., rekao je Marić.

Medved je naveo da se, u suradnji sa Središnjim državnim uredom za stambeno zbrinjavanje na području Knina, od 195 stambenih jedinica koje će Ured dodijeliti građanima, 60 stambenih jedinica odnosi na zbrinjavanje hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata. Važnim je istaknuo donošenje nove uredbe o kriterijima za bodovanje po kojem branitelji i stradalnici rata tijekom podnošenja zahtjeva dobivaju poseban broj bodova koji ih svrstavaju visoko na listi za rješavanje.

Dodao je da u financijskom razdoblju 2014.-2020. iz europskih strukturnih investicijskih fondova Ministarstvo branitelja planira putem otvorenih poziva dodijeliti značajna sredstva za provedbu projekata unutar programa Učinkoviti ljudski potencijali. 

Za samozapošljavanje hrvatskih branitelja, djece smrtno stradalih, zatočenih i nestalih branitelja i djecu ratnih invalida Domovinskog rata osigurano je 78,4 milijuna kuna. Za podršku društvenom poduzetništvu branitelja u organizacijama civilnog društva i zadrugama osigurano je 23,8 milijuna kuna. Za razvoj i uvođenje modela suradnje s organizacijama civilnog društva koje nude izvaninstitucionalne usluge osigurano je 40,4 milijuna kuna.

Projekti će, kazao je, biti financirani u punom iznosu, odnosno 15 posto iz državnog proračuna, a 85 posto iz Europskog socijalnog investicijskog fonda.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević naveo je da se na području Knina nalaze tri postrojbe - iz sastava grane kopnene vojske i grane zapovjedništva za potporu, među kojima je posebno istaknuo gardijsko mehaniziranu brigadu s 860 pripadnika koji, rekao je, sa svojim djelovanjem i boravkom na ovom području pridonose rastu potrošnje, ekonomskom razvoju i sigurnosti grada.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević naglasio je kako su branitelji i Domovinski rat temelj hrvatske države: 'Tajna naše pobjede u ratu su ljudi, hrvatski branitelji. Domovinski rat i branitelji su temelj države. Zbog njih mi danas živimo u miru, zbog njih mi danas možemo biti ministri'.

U emotivnom govoru Krstičević se prisjetio Oluje, rekavši da je točno u ovo vrijeme prije 22 godine bio jedan od sudionika te operacije.

'Ljudi, bilo je teško. Borba je bila teška ... Oluja je simbol junaštva i kruna svih vojnih pobjeda', rekao je Krstičević i napomenuo kako su tada imali vrhunske političke smjernice predsjednika Franje Tuđmana.

HDZ-ov župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk, koji također sudjeluje na sjednici, zamolio je Vladu da što prije donese odluku o izradi novog prostornog plana Nacionalnog parka Krka, te je naglasio kako je Županija izvšila sve pripreme za to.

Podržao je inicijativu Grada Knina da se Dinara proglasi parkom prirode, te da upravno sjedište parka prirode bude upravo u Kninu. 

Gradonačelnik Knina Marko Jelić zahvalio je Vladi što je odlučila sjednicu održati u Kninu, ali je upozorio na, kako tvrdi, vrlo ozbiljan problem - gubitak stanovništva zbog ekonomskih razloga. Stoga apelira na nužnu gospodarsku revitalizaciju grada, jer inače 'nećemo imati za koga donositi odluke' jer će se građani nastaviti iseljavati iz Knina.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković istaknuo je napore za boljom prometnom povezanošću Knina što bi osiguralo bolju kvalitetu života Kninjana.

Oko 20 milijuna kuna uloženo je dosad u modernizaciju željezničke pruge, a izrađuje se studija izvodivosti obnove Ličke pruge. Planira se modernizacija svih dalmatinskih pruga i obnova željezničkih kolodvora.   

U planu je izgradnja cestovne obilaznice Knina, Drniša i izgradnja brze ceste do Šibenika.

HNS-ov potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Predrag Štromar rekao je kako će danas biti potpisani ugovori o energetskoj obnovi četiri škole i dva vrtića na području Županije, te tri ugovora za obnovu višestambenih zgrada. Ukupna vrijednost tih ugovora iznosi 28,6 milijuna kuna.

Gradu Kninu Vlada je darovala državnu nekretninu za potrebe Nacionalnog parka Krka te zemljište na kojem je izgrađen Dječji vrtić Cvrčak.