Ako Andrej Plenković postane novi predsjednik HDZ-a, formalno se ne mora odreći funkcije hrvatskog europarlamentarca u Bruxellesu i Strasbourgu. Teoretski, Plenković bi mogao preko tjedna raditi u Europskom parlamentu gdje kao cijenjeni član EPP-a šefuje Izaslanstvom u Parlamentarnom odboru za pridruživanje između EU-a i Ukrajine, dok bi vikende mogao posvetiti 'terenskom radu' za HDZ u Hrvatskoj. Odluči li, ipak, u potpunosti posvetiti se stranci i osvajanju premijerske pozicije, ovisno o rezultatu parlamentarnih izbora, njegovo mjesto u Europskom parlamentu naslijedio bi Ivica Tolić, bivši zapovjednik 3. imotske bojne 4. gardijske brigade
Na izborima za Europski parlament 2014. godine, Andrej Plenković bio je prvi na listi Domoljubne koalicije (HDZ, HSS, HSP AS, BUZ, ZDS, HDS) i drugi po broju osvojenih glasova (18,61 posto) iza Ruže Tomašić, koja je kao 6. na listi osvojila rekordnih 28,08 posto glasova birača. Između njih dvoje bili su, redom, Dubravka Šuica (4,13 posto), Ivana Maletić (2,53), Davor Ivo Stier (6,92) i Marijana Petir (11,18).
Sedmi na listi bio je Ivica Tolić (7,38), a prema Zakonu o izboru članova u Europski parlament iz RH, izabranog europarlamentarca po prestanku mandata zamjenjuje prvi sljedeći neizabrani kandidat s liste - ako na listi nema više kandidata koji su osvojili više od 10 posto preferencijalnih glasova što je ovdje slučaj. Osmi je Ivan Tepeš (0,2 posto), danas predsjednik HSP-a dr. Ante Starčević, koji se na listi našao kao zamjenik bivše predsjednice stranke Ruže Tomašić.
Prezenter 'vrednota Domovinskog rata' u Europi
Tolić je trenutno zaposlen kao savjetnik direktora splitskog Prometa, SDP-ovca Željka Krnića, nakon što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović odbila prihvatiti sugestije sa širokog političkog spektra da Tolića angažira kao savjetnika za obranu. Njegovo imenovanje bilo je toliko izvjesno da su iz predsjedničina tima još u veljači 2015. takvu informaciju potvrdili Hini. Do danas je ostalo nepoznato zašto predsjednica nije htjela Tolića za savjetnika - naknadno je imenovan jednim od 18 članova njezina Vijeća za domovinsku sigurnost - a mediji su nagađali da navodno nije ostavio najbolji dojam na razgovoru za posao.
Spekuliralo se i da je komodor Tolić, umirovljeni časnik HV-a i bivši načelnik Stožera Hrvatske ratne mornarice te zapovjednik flote, izvan međunarodne vojne politike punih sedam godina te da je problematično bilo upravo to što se za njega lobiralo, kako iz HDZ-a, tako i iz SDP-a. U svakom slučaju, Tolića su u kampanji za Europarlament ishvalili suborci Ante Gotovina, Damir Krstičević, Ante Deur Josip Klemm, a Tolić je najavljivao da će se u EP-u zalagati za to da vrednote Domovinskog rata kao temelj moderne Hrvatske budu prezentirane u Europi.
Hoće li se sreća osmjehnuti Tepešu?
Prethodno, reagirajući na izjavu predsjednika Srpskog narodnog vijeća Milorada Pupovca da su zločini u Jadovnome matica svih kasnijih zločina druge polovice 20. stoljeća u Hrvatskoj i BiH, Tolić je izjavio da je neprihvatljiv 'pokušaj izjednačavanja partizana iz Drugoga svjetskog rata i hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u zaslugama za hrvatsku neovisnost i demokraciju'.
Ako se Andrej Plenković odrekne funkcije europarlamentarca, a Tolić iz nekog razloga ne preuzme dužnost, sreća bi se mogla osmjehnuti Ivanu Tepešu koji je 8. na listi s rekordno niskih 0,2 posto osvojenih glasova. Taj rekord Tepeš, doduše, dijeli s čelnikom Bloka umirovljenici zajedno Milivojem Špikom, posljednjim na listi koji će ostati upamćen po tome što je kao jedan od dvojice saborskih zastupnika glasovao protiv povijesne odluke o samoraspuštanju Hrvatskog sabora.
Tomašić: Predsjednik HDZ-a mora biti čovjek bez repova
Ruža Tomašić, koja danas predvodi Hrvatsku konzervativnu stranku, ne vidi zašto Plenković u slučaju da bude izabran za predsjednika HDZ-a ne bi mogao zadržati i funkciju u Europskom parlamentu, osobito ako ima dobar tim u stranci.
'Vikendom bi odrađivao teren, posjećivao ljude. Ako želite razvijati stranku, bez obzira je li u pitanju mala ili velika stranka, morate puno hodati... No, što god da se dogovore, sretno im bilo. Od svega toga trebati gledati da narod profitira i nadam se da će tim putem krenuti. Napokon bi sve stranke u Hrvatskoj trebalo demokratizirati, da se predsjednicima može reći da su pogriješili i da se zbog toga potom ne bude izbačen iz stranke', kazala je Tomašić za tportal. Komentirajući ocjenu Darka Milinovića da predsjednik HDZ-a treba biti 'istinski HDZ-ovac', Tomašić kaže da 'ako HDZ doista misli biti onakvim kakvim ga ljudi žele, onda predsjednik te stranke mora biti bez ikakvih repova iza sebe'.