curenje plina

Eksplozije plinskih boca sve su češće. Vatrogasci imaju par važnih savjeta kako ih spriječiti

15.11.2022 u 18:04

Bionic
Reading

Dvije eksplozije uslijed curenja plina iz plinskih boca u posljednjih nekoliko dana. Najprije za vikend u Preku na Ugljanu, a onda i jutros u Gornjem Desincu kod Jastrebarskog. Iako nije bilo tragično stradalih, starija osoba na Ugljanu teže je ozlijeđena, a o silinama eksplozija najbolje svjedoče fotografije

Siniša Jembrih, zapovjednik JVP-a Zagreb, za tportal je ponovio nekoliko savjeta kojih bi se svi građani trebali pridržavati. Napominje da prije svega radove na plinskim instalacijama i uređajima treba prepustiti ovlaštenim službama.

'Savjet je da se redovito mijenja brtvilo između boce i redukcijskog ventila, priključna cijev između trošila i plinske boce te da se poslije uporabe zatvara ventil na boci', naglasio je Jembrih. Iako puno ljudi, posebice u Dalmaciji, radi to, ističe da se plinska boca ne drži na direktnom suncu. Također nije uputno držati je pokraj izvora topline.

  • +12
Eksplozija u Splitu Izvor: Cropix / Autor: Jakov Prkic

'Ukoliko plin počne izlaziti pod tlakom iz plinske boce i zapali se, neće doći do eksplozije. Zaštitite ruke i tijelo i zatvorite ventil na boci. Nakon toga je iznesite na otvoreni prostor i ohladite vodom', savjetuje Jembrih. Ako pak osjetite miris plina, napominje šef zagrebačkih vatrogasaca, napravite propuh, evakuirajte ljude i ništa ne palite. A ako koristite zemni plin, zatvorite glavni ventil.

Također, štednjak i dizne treba periodički pregledavati, a treba vidjeti je li plamen drugačije boje ili oblika. On mora biti plave, a ne žute boje. Proizvođači pak savjetuju da se redukcijski ventil, odnosno regulator i priključna cijev između trošila i plinske boce, redovito mijenjaju. Regulator svake četiri godine, a gumeno crijevo svake dvije godine.

  • +4
Eksplozija u kući u Prekom na otoku Ugljanu Izvor: Cropix / Autor: Luka Gerlanc