Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo blago su poboljšana u siječnju, pokazalo je danas izvješće njemačkog instituta ZEW i austrijske Erste Bank, čime Hrvatska odudara od trenda znatnog pogoršanja očekivanja u široj regiji srednje i istočne Europe (CEE)
Indeks očekivanja za hrvatsko gospodarstvo u idućih šest mjeseci porastao je u siječnju za 2,3 boda, na 24,3 boda.
Njemački institut ZEW i Erste Bank izračunavaju indeks na temelju ankete u kojoj sudjeluju stručnjaci na financijskim tržištima. Istraživanje obuhvaća regiju srednje i istočne Europe, koja uz Hrvatsku uključuje još i Austriju, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku, te Tursku.
Očekivanja za regiju u cjelini pogoršana su u siječnju, uz pad odgovarajućeg indeksa za 17,6 bodova, na ukupno 19,9 bodova, najnižu razinu od prosinca 2012.
Najviše su pogoršana očekivanja za tursko gospodarstvo, uz pad odgovarajućeg indeksa za 40,9 bodova. Slijede Rumunjska, Poljska i Austrija, uz pad indeksa za 10,7 bodova, te 6,4 odnosno 5,4 boda.
Negativan rezultata za Tursku odražava povećanu nesigurnost uslijed korupcijskog skandala na kraju prošle godine, navodi ZEW.
Najveće poboljšanje očekivanja zabilježeno je u Slovačkoj i Mađarskoj, čiji su indeksi porasli 9,2 odnosno 6,5 bodova.
Stručnjaci obuhvaćeni anketom ZEW-a i Erste Banka lošije ocjenjuju i aktualno stanje u gospodarstvima srednje i istočne Europe, pa je odgovarajući indeks u siječnju umanjen za 14,8 bodova u odnosu na prethodni mjesec i iznosi minus 2,9 bodova.
Ocjena aktualnog stanja u hrvatskom gospodarstvu ostala je gotovo nepromijenjena u odnosu na prosinca, uz pad odgovarajućeg indeksa u siječnju za neznatnih 0,9 bodova, na minus 61,1 bod.
Po pogoršanoj ocjeni aktualnog stanja u gospodarstvu u regiji prednjači ponovno Turska, s padom odogovarajućeg indeksa za 49,2 boda.
Slijede Austrija i Slovačka, s padom odgovarajućih indeksa za 10,2 odnosno pet bodova.
Poboljšane su pak ocjene stanja u Mađarskoj, Češkoj i Poljskoj, gdje su odgovarajući indeksi poskočili za 14,7 bodova, te 5,4 odnosno 2,9 bodova.