Omar al-Bashir

Pod pritiskom vojske odstupio sudanski predsjednik, čeka se njihova objava

11.04.2019 u 14:11

Bionic
Reading

Sudanskog predsjednika Omara al-Bašira vojska je u četvrtak primorala na ostavku, nakon tri desetljeća njegove autokratske vladavine, a trenutno se u očekivanju važne objave vojske radi na formiranju prijelaznog vojnog vijeća koje bi vodilo zemlju, objavili su sudanski izvori

Predsjednik, koji je je prebrodio brojne vojne pobune, ekonomske krize i pokušaje Zapada da ga svrgne s vlasti, a došao je na vlast u krvavom vojnom udaru 1989., nalazi se u kućnom pritvoru zajedno s 'drugim brojnim vođama terorističkog Muslimanskog bratstva', objavila je televizijska mreža Al Hadat sa sjedištem u Dubaiju.

Ta je mreža citirala i ministra proizvodnje i gospodarskih resursa u Sjevernom Darfuru Adela Madžuba Huseina da se vode 'konzultacije o osnivanju vojnog vijeća koje će preuzeti vlast nakon što je predsjednik Bašir odstupio s dužnosti', navodi se.

Ranije je objavljeno da će vojska uskoro izdati priopćenje, ali satima nakon toga ništa se nije dogodilo.

Deseci tisuća Sudanaca zauzeli su ulice Kartuma pjevajući i uzvikujući poruke protiv Bašira.

Prosvjednici su skandirali: 'Pao je, pobijedili smo'.

Sudanska nacionalna obavještajna i sigurnosna služba objavila je da će biti pušteni svi politički zatvorenici u zemlji, a nedugo nakon toga korisnici Twittera objavili su fotografije koje prikazuju bivše zatvorenike kako se pozdravljaju s prosvjednicime.

Vojska i sigurnosne snage rasporedile su vojnike oko ministarstva obrane i važnih prometnica i mostova u glavnom gradu.

Državna televizija i radijske postaje emitiraju patriotske pjesme koje starije Sudance podsjećaju na vojna preuzimanja vlasti u prijašnjim epizoda.

Tijekom tridesetogodišnje vladavine, al-Bašir je bio majstor u okretanju frakcija sigurnosnih snaga, vojske, islamista i naoružanih plemena jedne protiv drugih.

Međutim, ovaj puta je, kako ocjenjuje Reuters, podcijenio bijes mladih Sudanaca koji traže da se okonča jadno ekonomsko stanje u zemlji.

Na kraju se suočio sa svakodnevnim prkosom u gradovima širom Sudana, a protiv prosvjednika često je korišten suzavac, nekad i streljivo, pri čemu su poginuli deseci ljudi.