Nakon što se vratio u Hrvatsku, poduzetnik Milan Lučić, osumnjičen za sudjelovanje u skupini koja je od 2008. do ove godine tvrtke u stečaju oštetila za 45,7 milijuna kuna, priveden je na ispitivanje u prostorije DORH-a. Nakon ispitivanja, tužitelji će odlučiti hoće li i za Lučića tražiti istražni zatvor
Zagrebački Županijski sud u četvrtak je odredio istražni zatvor Lučićevim suosumnjičenicima - stečajnom upravitelju Peri Hrkaću, sutkinji Trgovačkog suda Vesni Malenici, Hrkaćevoj tajnici Tatjani Kušec i suradniku Miroslavu Mitaku. Uskok u ovom slučaju sumnjiči i Josipa Debića koji je nakon ispitivanja u Uskoku u srijedu pušten da se brani sa slobode.
Osim zbog zločinačkog udruživanja, koje je navodno osmislio Hrkać, Uskok osumnjičene tereti i za zlouporabe položaja i ovlasti, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i primanja mita. Tvrtke kojima je Hrkać bio stečajni upravitelj navodno su oštećene za 45,7 milijuna kuna.
Tužitelji tvrde da je Hrkać još 2008. povezao sutkinju, svoju tajnicu i osumnjičene direktore tvrtki kako bi iskoristio 'društva u stečaju za financiranje osobnih potreba', a osumnjičeni su pritom navodno zaradili najmanje 27,5 milijuna kuna.
Nakon određivanja istražnog zatvora za četvero osumnjičenih Uskokova tužiteljica Danijela Raspović Tomac kazala je da je zadovoljna tom odlukom koja prije svega znači 'potvrdu osnovanosti sumnje i uspješnosti rada kroz izvide koji su bili izuzetno složeni'.
'Ovakvom odlukom je omogućeno da se istraga s ovako složenim inkriminacijama može neometano odvijati jer će biti otklonjena opasnost od utjecaja na svjedoke i od krivotvorenja dokumentacije', dodala je tužiteljica, ističući da će Uskoku to omogućiti da 'posao obavi do kraja'.
Osumnjičenima je u istrazi blokirana i imovina, koja po Uskokovim tvrdnjama vrijedi preko 10 milijuna kuna.