smrtonosna ciklona

Poharao je Europu i odnio najmanje 16 života: Kako je Boris dobio ime

17.09.2024 u 12:58

Bionic
Reading

Ciklona Boris opustošila je središnju Europu. Ekstremne poplave, uzrokovane rekordnim oborinama, odnijele su najmanje 16 života, a tisuće ljudi ostale su bez krova nad glavom. Poplave su uništile i infrastrukturu od Austrije do Rumunjske

Svi medijski izvještaji ističu da je Boris poharao zemlje središnje Europe, ali postavlja se pitanje otkud to ime za ovu snažnu oluju. Kako ciklone dobivaju imena i tko je Borisa nazvao baš tako? Odgovor smo potražili od meteorologinje RTL-a Ane Bago.

Imenovanje snažnih oluja i ciklona na europskom kontinentu još je uvijek relativno nova praksa, kaže nam Bago. Dok se u Sjedinjenim Američkim Državama uragani već desetljećima imenuju, Europa je tek nedavno počela slijediti taj primjer. Da sustav još uvijek nije ujednačen i usavršen, pokazuje i podatak da se Boris u dijelu Europe naziva Anett. Oluju je 11. rujna tako nazvao talijanski Servizio Meteorologico, a Slobodno sveučilište u Berlinu istog ju je dana nazvalo Anett.

U Europi imenovanje nekog meteorološkog sustava slijedi nekoliko multinacionalnih shema u okviru EUMETNET-a.

'U Velikoj Britaniji, Met Office, u suradnji s Irskom, donosi odluku o imenovanju ciklona koje pogađaju sjever Europe, posebno onih koje dolaze iz tih područja. Ubrzo im se pridružila i Nizozemska. Osim toga, postoje regionalne skupine zemalja koje imenuju ciklone ovisno o mjestu njihova nastanka', pojasnila nam je meteorologinja.

Druge skupine uključuju jugozapadne zemlje Belgije, Luksemburga, Francuske, Španjolske i Portugala te sjevernu skupinu - Dansku, Švedsku i Norvešku. Nekoliko zemalja u srednjoj i istočnoj Europi koristi shemu imenovanja Slobodnog sveučilišta u Berlinu, a Italija, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Malta (srednjomediteranska skupina) imenuju oluje koje su pogodile njihova područja.

Prva europska oluja koja je dobila ime bila je ona nazvana Abigail 10. studenog 2015.

  • +7
Poplava u Rumunjskoj, oluja Boris Izvor: Profimedia / Autor: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia

Cilj imenovanja ciklona je izbjeći zabunu i konfuziju koje su nastajale zbog različitih naziva u medijima i javnosti za iste oluje. Te snažne ciklone često uzrokuju veliku štetu, poplave, grmljavinske oluje i mogu odnijeti ljudske živote. 'Svatko ih je nazivao drugačije pa su uspostavili jedinstvenu shemu', objasnila je meteorologinja Bago.

Također, dodala je, sustav imenovanja pomaže u znanstvenim istraživanjima kako bi se kasnije moglo jasno prepoznati o kojoj je cikloni riječ.

Meteorologinja je navela i da sve oluje koje nastaju u Atlantskom oceanu nose američka imena, odnosno ona koja su im dali u SAD-u. Riječ je obično o uraganima koji su oslabjeli, ostacima tih oluja koji su krenuli kroz Atlantski ocean.

'Generalno nemamo taj sustav razvijen u Europi i dosta je to mlada praksa', naglasila je.

Lista svakog rujna

A kako se dolazi do imena? Met Office, Met Éireann i KNMI sastavljaju listu imena te ih svi mogu predložiti putem e-maila ili online obrasca. Otkad je inicijativa 'Name our Storms' pokrenuta 2015. godine, objavljuju novu listu imena svakog rujna. Ona traje od početka rujna do kraja kolovoza sljedeće godine kako bi se uskladila s početkom jeseni i krajem ljeta, kada se povećava vjerojatnost nastanka niskotlačnih sustava i pojavljuje mogućnost imenovanja oluja. Kada se oluja imenuje, s liste se uzima ime po abecednom redu. Obavijesti o imenovanim olujama objavljuju se putem web stranica i društvenih mreža.

Poplava u poljskom Klodzku Izvor: EPA / Autor: DARIUSZ GDESZ

Zanimljivo je to da u Njemačkoj možete preuzeti sponzorstvo za imenovanje anticiklone ili ciklone i tako na originalan način podržati obrazovanje studenata u području meteorologije.

Ova akcija omogućuje javnosti od 2002. godine da postane sponzor te dodijeli imena anticiklonama i ciklonama, a ujedno se podržava obrazovanje studenata te nastavak rada meteorološke i klimatske stanice Berlin-Dahlem Slobodnog sveučilišta u Berlinu.

A kakvo nas vrijeme očekuje idućih dana?

Bago nam je rekla da oluja Boris slabi. Iako je uobičajeno da se ciklone kreću od zapada prema istoku, Boris je postao retrogradna ciklona, što znači da se počeo vraćati. Prema prognozama, oluja će se raspasti već sutra ili prekosutra. Na naše vrijeme sljedećih dana utjecat će manja ciklona koja se formira iznad Italije, donoseći grmljavinu i kišu, osobito u Dalmaciji te na središnjem i južnom dijelu Jadrana. Kiša nas još nije napustila, no u kontinentalnim krajevima bit će manje izražena. Dobra vijest glasi da će od sutra temperatura početi rasti i vraćamo se u uobičajenije vrijeme za sredinu rujna, poručila je meteorologinja Bago.