BORKA RUDIĆ

'Policija BiH od medija pravi doušnike'

14.02.2014 u 13:53

Bionic
Reading

Mediji u Bosni i Hercegovini koji su izvještavali o masovnim prosvjedima u toj zemlji našli su se pod nedopustivim pritiskom pravosudnih tijela i policije koji istražujući odgovornost za izgrede sada od medija i novinara pokušavaja napraviti 'doušnike', izjavila je u petak za Hinu glavna tajnica udruge 'BH novinari' Borka Rudić.

Općinski sud u Sarajevu je 11. veljače na adrese deset medijskih kuća sa sjedištem u glavnom gradu BiH poslao 'naredbu o privremenom oduzimanju' svih snimki i tekstova načinjenih tijekom sarajevskih prosvjeda u razdoblju od 7. do 11. veljače. Ova se naredba odnosi na javne RTV servise odnosno RTV BiH i RTV Federacije BiH ali i na Al Jazeeru Balkans te neke komercijalne televizije kao i na dnevne listove 'Oslobođenje' i 'Dnevni avaz'.

Sudski je nalog obrazložen istragom koju vodi Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu o kaznenim djelima protiv opće sigurnosti i napada na službenu osobu. U slučaju nepoštivanja ove 'naredbe' sud je odgovornim osobama zaprijetio kaznom od 25 tisuća eura ali i pritvorom. 'Naše je stajalište da je to pritisak na medije', kazala je Rudić pojašnjavajući kako je takvo mišljenje udruga profesionalnih novinara proslijedila i medijskim kućama od koji se sada traže snimke umjesto da je policija radila svoj posao i sama snimala što se zbiva tijekom prosvjeda.

'BH novinari' cijene kako se ovime dovodi u pitanje rad novinara i medija s mogućim dugoročnim posljedicama.

'Policija pokušava pretvoriti medije u doušnike', kaže Rudić dodajući kako u udruzi već imaju informacije da policijski istražitelji pokušavaju 'prijateljski' uvjeravati novinare koji su izvještavali s prosvjeda da im daju određene informacije.

Takvu vrstu iskustva već je imao novinar BHT 1 Marko Divković koji je izvještavao s prosvjeda u Tuzli. Predstavnica OESS-a za slobodu medija Dunja Mijatović također je ocijenila kako je ovakav zahtjev policije odnosno pravosuđa problematičan iako je u slučaju teških kaznenih djela on dopušten.

Ono što je nedopustivo je bilo kakva vrsta zastrašivanja novinara u okolnostima socijalnih i političkih nemira, upozorila je Mijatović kako je u petak citira "Dnevni avaz".

'Istraživačko novinarstvo ima središnju ulogu u povećanju odgovornosti političara prema javnosti i formiranju pluralističkog javnog mišljenja i stoga se mora zaštititi od neprimjerenog uplitanja ili nametanja ograničenja od strane predstavnika vlasti', kazala je Mijatović najavivši kako će odmah reagirati ukoliko dođe do pritiska na novinare i medijske kuće u BiH.

Iz udruge 'BH novinari' najavili su kako će o odnosu policije i pravosudnih tijela prema medijima izvjestiti sve međunarodne organizacije koje se bave zaštitom novinara.