U istrazi u kojoj je uhićen Saša Burušić (26), sin prvoga čovjeka zagrebačke policije, sve je izvjesnije da su se ipak dogodile opstrukcije, i to od strane policije. Njihov je cilj bio, čini se, prikriti identitet Saše Burušića kao počinitelja kaznenog djela i time ga zaštititi od kaznenog progona, navodi Jutarnji list
Saša Burušić osumnjičen je za krivotvorenje službenih dokumenata na temelju kojih su nezaposleni dobivali kredite. Kada bi na temelju lažnih papira dobili kredit od banke, značajan dio uzeo bi im on. Policija je, prema pouzdanim informacijama Jutarnjeg lista, imala svjedoke koji su ga izravno optuživali, ali to nisu unijeli u službene dokumente.
Kada je cijeli slučaj prevare na štetu kreditnih ustanova napokon razotkriven, Saša Burušić je uhićen, a uskoro bi se mogla početi rasplitati i uloga određenih policajaca.
Naime, postoje vrlo jake indicije da su pojedini kriminalisti iz zagrebačke policije, i to iz 7. policijske postaje, provodeći kriminalističku obradu pokušali iz svojih izvješća u ranijoj fazi istrage ukloniti identitet Saše Burušića kao mogućeg počinitelja.
Radi se o izvještajima koji su, sukladno zakonu, poslije bili dostavljeni Državnom odvjetništvu kako bi ono moglo određivati daljnje postupanje u predmetu.
Vrlo pojednostavljeno: policajci su, čini se, lažirali iskaze svjedoka. Kako? Svjedok bi, na primjer, jasno prozvao Sašu Burušića, bez ikakve dvojbe u njegov identitet. No u službene bilješke razgovora policajci su upisivali da su svjedoci govorili o NN osobi, nepoznatoj osobi ili osobi koju znaju samo kao Saša i slično.
Tu se ne radi o sumnjivim svjedocima, pripadnicima kriminalnog miljea, nego o mlađim osobama kojima je Saša Burušić sredio kredite na temelju lažnih papira i poslije uzeo novac.
Kada je istragu preuzelo Državno odvjetništvo, svjedoci su ponovno pozvani. Kada su vidjeli policijski zapisnik u kojemu piše da ne znaju tko je Saša, bili su iznenađeni.
Tada se utvrdilo da oni vrlo dobro znaju tko je Saša Burušić i da su ga i prije u razgovorima na policiji jasno i nedvosmisleno identificirali.
Ako su to tako doista ispričali policiji, onda je to moralo biti u službenim bilješkama.
No u službenim bilješkama policajaca iz 7. policijske postaje u Nehajskoj na zagrebačkoj Trešnjevci nije bilo moguće pronaći podatke o identitetu osobe kojoj su davali novac od kredita!
Bilo je, međutim, i onih svjedoka, što i sami sada priznaju, koji su podatak o identitetu Saše Burušića tijekom tih ispitivanja na policiji namjerno prešutjeli.
Tvrde da nisu htjeli reći njegovo ime jer su se bojali njegovih veza u policiji kojima je znao zaprijetiti.
S druge strane, bilo je i svjedoka koji ne samo da su odali identitet Saše Burušića, nego su nakon davanja iskaza čak i nazivali policiju da utvrde jesu li u istrazi nešto otkrili.
Onima koji su zvali, u policiji je odgovoreno, prema riječima jedne svjedokinje koja je podignula kredit na temelju lažnih papira, da za taj slučaj više ne pitaju. Prozivaju li svjedoci s razlogom policiju ili istragu navode u pogrešan smjer, utvrdit će u istrazi Državno odvjetništvo.