U prvim tjednima rata u Ukrajini, na prvim crtama bojišta čuli su se uzvici na ukrajinskom i ruskom jeziku, a povremeno i regionalni jezici poput burjatskog i čečenskog. Danas vojnici s obje strane komuniciraju na španjolskom, nepalskom, hindiju, somalskom, srpskom i korejskom jeziku. Govori stranih jezika u blatnjavim rovovima samo su jedan od znakova kako je sukob poprimio sve izraženiju međunarodnu dimenziju. Iznad bojišta, iranski dronovi tipa Shahed presreću se američkim protuzračnim sustavima, dok njemačka artiljerija ispaljuje granate preko sjevernokorejskih projektila
Ono što je započelo u veljači 2022. kao najveći kopneni rat u Europi od Drugog svjetskog rata sada konkurira za titulu 'najglobalnijeg' sukoba od Hladnog rata. Deseci zemalja, izravno ili neizravno, uključeni su u rat koji sve više nalikuje globalnom sukobu.
Ova međunarodna dimenzija mogla bi presuditi ishodu rata, budući da Ukrajina riskira gubitak najvećeg saveznika, Sjedinjenih Američkih Država, u slučaju povratka Donalda Trumpa na vlast. S druge strane, Rusija sve više pridobiva potporu protivnika Washingtona, posebno Sjeverne Koreje.
Ukrajina tvrdi da se bori za 'demokraciju', dok Rusija prezentira svoj angažman kao križarski pohod protiv 'američke hegemonije' i 'kolektivnog Zapada'. Ova polarizacija uspjela je mobilizirati resurse s obje strane: Ukrajina dobiva zapadno naoružanje i obavještajne podatke, dok Rusija uživa podršku Kine, Irana i Sjeverne Koreje, koji osiguravaju tehnologiju, streljivo i vojnu podršku, piše Politico.
Iako se obje strane oslanjaju na međunarodnu pomoć, dinamika podrške značajno se razlikuje. Zapad, predvođen SAD-om, opskrbljuje Ukrajinu sofisticiranim oružjem i financijskim paketima, dok Kina održava rusko gospodarstvo na životu kroz kupnju energenata i osiguravanje tehnologije.
Rusija je također proširila svoje metode hibridnog ratovanja, financirajući političke subverzije i pružajući podršku protuzapadnim skupinama diljem svijeta. S druge strane, NATO i Europska unija kontinuirano jačaju kapacitete Ukrajine kroz oružane isporuke i diplomatsku podršku.
Rizici eskalacije i neizvjesna budućnost
Kako se sukob približava četvrtoj godini, obje strane suočavaju se s nedostatkom ljudskih resursa i opreme. Strani borci postali su ključni za obje strane – od Kubanaca i Nepalaca u ruskim redovima do Kolumbijaca koji se bore na ukrajinskoj strani.
No, problem s internacionaliziranim sukobima leži u nepredvidivosti vanjskih aktera. Ukrajinski saveznici, suočeni s promjenama u javnom mnijenju i političkim promjenama, možda neće ostati trajno posvećeni. Slično, Ruski oslonac na Kinu i Sjevernu Koreju dolazi s vlastitim ograničenjima.
Ishod rata vjerojatno će ovisiti o strateškim odlukama glavnih saveznika – NATO-a i Kine. Povlačenje zapadne potpore Ukrajini značilo bi kraj njenog otpora, dok bi smanjenje kineske pomoći prisililo Rusiju na smanjivanje ambicija. Kako je povijesničar Sergey Radchenko istaknuo: 'Sve dok rat traje, postoji opasnost da se još netko uključi u borbu.'
Europa razmišlja o slanju 100.000 vojnika u Ukrajinu
U Reutersovu članku navodi se da europske države razmatraju mogućnost slanja vojnika u Ukrajinu u slučaju prekida vatre ili postizanja mirovnog sporazuma. Istovremeno novoizabrani američki predsjednik Donald Trump jasno daje do znanja kako SAD neće raspoređivati svoje trupe kako bi jamčio sigurnost, navode dužnosnici i diplomati. Više pročitajte ovdje.