MEĐUNARODNI PRITISAK

Poljaci spornim zakonom razbjesnili državu kojoj se nije dobro suprotstaviti

12.02.2018 u 15:40

Bionic
Reading

Nakon što je prošlog tjedna izglasao zakon prema kojem se bilo kakvo iznošenje tvrdnji o umiješanosti Poljske u nacističke zločine na njezinom teritoriju tijekom Drugog svjetskog rata proglašava nezakonitim poljski parlament navukao je bijes Izraela, osobito premijera Benjamina Netanyahua, a reagirao je i State Department

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu naime osudio je zakon nazvavši ga neosnovanim i poručivši kako se Holokaust ne može poricati, dok je iz Washingtona pristigla poruka da se novousvojenim zakonom priječi sloboda govora.

Kako piše ugledni Foreign Policy, sve je veći međunarodni pritisak na Varšavu da povuče kontroverzni zakon, no poljski čelnici, prema svemu sudeći, takvo što ne namjeravaju učiniti. Vanjskopolitički magazin taj stav pojašnjava kako vladajuću poljsku stranku Pravo i pravda čine autoritativni nacionalistički nastrojeni predstavnici kojima bi birači vrlo teško oprostili poteze 'slabića'.

Stoga je, ističe Foreign Policy, poljska vlada dopustila krajem prošle godine ultradesničarskim skupinama marševe na Dan nezavisnosti diljem zemlje, tijekom kojih su prosvjednici nosili transparente s rasističkim natpisima. Poljski ministar unutarnjih poslova Joachim Brudzinski tom je prilikom prosvjedni marš opisao kao 'prelijepu scenu', dok je na upit novinara da komentira transparente s natpisima 'Bijela Europa' i 'Čista krv' izjavio kako ih nije vidio.

Zakon je unio nemir u Izraelu te već tjedan dana ispred poljskog veleposlanstva u Tel Avivu, ali i u Rimu, traju prosvjedi onih koji su preživjeli Holokaust, a koji nose transparente s natpisima 'Poljaci, sjećamo se što ste radili'.

Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
  • Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
  • Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
  • Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
  • Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
  • Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu
    +3
Prosvjedi protiv poljskog zakona u Rimu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Ipak, magazin dodaje kako je sporni zakon ipak zabrinuo službenu Varšavu, svjesnu kako bi joj konfrontacija s Tel Avivom mogla donijeti probleme s Washingtonom koji pak Poljsku smatra jednim od ključnih partnera i 'jamcem sigurnosti protiv agresivne Rusije'.     

Poljska stoga namjerava namjerava izgladiti odnose s Izraelom unatoč dvojakim porukama čelnika Prava i pravde i bivšeg poljskog premijera Jaroslawa Kaczynskog. On je naime istovremeno atributirao Izrael kao 'zaštitnika zapadne civilizacije', dodajući kako su za njega i njegovu stranku neprijatelji 'svi oni koji nisu dio židovsko-kršćanske civilizacije'.

Istovremeno, Kaczynski vodi politiku oslobađanja poljskog naroda od tzv. pedagogije srama. Bivši poljski premijer je u više navrata aludirao na knjigu Jana Grossa, poljsko-američkog sociologa i povjesničara koji je u svojoj knjizi 'Susjedi' naveo kako su osim nacista u pogromu Židova sudjelovali i njegovi sunarodnjaci, što iz mržnje, što iz materijalne koristi. Kaczynski je zbog Grossove knjige najavio velik otpor 'antipoljskim elementima', a predsjednik Andrzej Duda je jedno vrijeme čak smatrao kako Grossu zbog 'Susjeda' treba oduzeti najviše odlikovanje koje se dodjeljuje stranim državljanima ili Poljacima koji žive u inozemstvu, a koji su doprinijeli poljskoj promociji.

Pogrom Židova u porobljenoj Europi
  • Pogrom Židova u porobljenoj Europi
  • Pogrom Židova u porobljenoj Europi
  • Pogrom Židova u porobljenoj Europi
  • Pogrom Židova u porobljenoj Europi
  • Pogrom Židova u porobljenoj Europi
    +2
Pogrom Židova u porobljenoj Europi Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Izraelska je vlada, ocjenjuje Foreign Policy, ustrajna ukazivati i kritizirati sporni poljski zakon, osobito u Washingtonu, čega je svjesna i Varšava te već razmišlja o amandmanima i traganju kompromisa s Izraelom.

Stoga je moguće da će sporni zakon biti dorađivan, osobito u dijelovima u kojima bi trebalo detaljnije precizirati poljsku ulogu i odgovornost tijekom Holokausta. Te ispravke, smatra magazin, mogle bi biti uvedene zbog svjesnosti Poljske da je Washingtonu puno značajnije mišljenje Tel Aviva od onog Varšave, ali i činjenice kako je Poljska najveći korisnik razvojnih fondova EU-a, dok istovremeno Uniji pridonosi s tek tri posto od ukupnog BDP-a zajednice. Upravo iz straha od Washingtona i Bruxellesa, Varšava bi u predstojećem razdoblju mogla zauzeti znatno kompromisniji stav.