Poljska prodaje do 1.102 tone vlastitih zaliha smrznutog maslaca kako bi snizila rastuće cijene uoči predsjedničkih izbora u svibnju
Vladina agencija za strateške rezerve najavila je prodaju maslaca u utorak, navodeći značajna povećanja cijena maslaca u svijetu za koje je okrivila nestašicu mlijeka.
'Ova hitna akcija trebala bi pridonijeti stabilizaciji cijena maslaca na tržištu', rekla je agencija, prema izvješću TVN24, podružnice CNN-a, lokalnog komercijalnog informativnog kanala. Aukacija bi trebala započeti u četvrtak.
Agencija je rekla da će neslani smrznuti namaz prodavati tvrtkama u blokovima od 25 kilograma (55 funti), po minimalnoj cijeni od 28,38 zlota (7 dolara) po kilogramu.
U Poljskoj je porast cijene maslaca postalao simbol sve većih troškova života. Rafał Trzaskowski, predsjednički kandidat vladajuće stranke premijera Donalda Tuska, nedavno je optužio poljsku središnju banku za loše upravljanje inflacijom i ponudio guverneru poslati malo maslaca kao dokaz.
U međuvremenu, Jarosław Kaczyński, čelnik desničarske oporbene stranke Pravo i pravda, objavio je na društvenoj mreži X ranije ovog mjeseca sliku maslaca koji se čuva u sefu kako bi naglasio kako je namaz postao skup.
'Sadašnja vlada pokušava intervenirati prije izbora', rekao je Rafał Benecki, glavni ekonomist ING Bank Śląski u Poljskoj, o prodaji maslaca.
Polugodišnja inflacija u Poljskoj u studenom je iznosila 3,9 posto, što je znatno više od ekvivalentne stope u Europskoj uniji, službene su statistike pokazale u srijedu.
Prema Europskoj komisiji, cijene maslaca u EU-u ove su godine skočile za oko 44 posto jer su cijene mliječnih proizvoda porasle diljem svijeta.
Prošlog mjeseca indeks cijena mliječnih proizvoda koji je objavila Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu bio je 20 posto iznad razine od prije godinu dana. Cijene maslaca diljem svijeta porasle su 14. mjesec zaredom na rekordno visoku razinu, zbog velike potražnje i 'malih zaliha', navodi se u priopćenju UN-ovog tijela.