mit ili stvarnost

Pomažu li pileća juha i češnjak protiv prehlade: Ovo kaže znanost

09.12.2024 u 21:31

Bionic
Reading

S dolaskom hladnijih dana prehlada postaje gotovo neizbježan dio svakodnevice. Čini se da svi imamo svoje provjerene metode – od soka od naranče i pileće juhe do pastila s cinkom i dodataka češnjaka. No, djeluju li doista kućni lijekovi ili je njihova učinkovitost tek proizvod placebo efekta?

Prehlada, iako naizgled banalna, rezultat je složene borbe između našeg imunološkog sustava i virusa. Prema znanstvenim procjenama, čak 200 različitih virusa može uzrokovati prehladu. Naš imunološki sustav ima dvije linije obrane – urođeni sustav pokušava izbaciti uljeze, dok adaptivni sustav stvara memorijske stanice za borbu protiv poznatih patogena. Međutim, prehlada ostaje česta jer virusi brzo mijenjaju svoj izgled, zbunjujući imunološku memoriju.

Koliko su važni vitamini i minerali?

Prehrana ima ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, no kod zdravih osoba dodaci prehrani obično nemaju značajan učinak, tvrdi Charles Bangham, voditelj Odjela za zarazne bolesti na Imperial Collegeu u Londonu, piše BBC.

„Samo ako vam nedostaje vitalni nutrijent, poput vitamina, cinka ili željeza, dodavanje tog određenog elementa bit će vrlo korisno“, objašnjava Bangham. „Ali ako jedete uravnoteženu prehranu, dodavanje više tih stvari ne čini imunološki sustav učinkovitijim.“

Jedna od najčešćih preporuka za borbu protiv prehlade je vitamin C. Pregled studija iz 2023. godine otkrio je da dodaci vitamina C mogu smanjiti težinu simptoma za oko 15%, osobito blažih poput curenja nosa i grlobolje. Međutim, sok od naranče, iako bogat vitaminom C, ne sadrži dovoljno visoke doze za značajan učinak. Standardna bočica soka ima oko 72 mg vitamina C – više od preporučene dnevne minimalne doze, ali manje od količine u dodacima prehrani.

Češnjak – prirodni saveznik?

Među najpopularnijim kućnim lijekovima za prehladu ističe se češnjak. Iako nedostaje opsežnih istraživanja, jedno manje istraživanje otkrilo je obećavajuće rezultate. Tijekom 12 tjedana 146 zdravih odraslih osoba uzimalo je ili placebo ili dnevni dodatak češnjaka. Rezultati su pokazali da je placebo skupina pretrpjela 65 prehlada, dok su oni koji su uzimali češnjak imali tek 24 slučaja prehlade, s kraćim trajanjem simptoma.

Cink – ključna razlika u pastilama

Cink se često preporučuje za skraćivanje trajanja prehlade, ali važno je kako se konzumira. Prema istraživanjima, pastile s cinkovim acetatom koje se polako otapaju u ustima mogu smanjiti trajanje simptoma za oko trećinu te smanjiti kihanje i kašalj za gotovo 50%. Harri Hemilä, istraživač javnog zdravstva sa Sveučilišta u Helsinkiju, objašnjava zašto su pastile učinkovitije od drugih oblika cinka.

Pastile s cinkom polako se otapaju u području grla i učinak cinka je lokalni“, kaže Hemilä. „Ne znamo koji je točno biokemijski mehanizam ovog učinka, ali studije pokazuju da su pastile koje se otapaju do 30 minuta najdjelotvornije.“

S druge strane, obične tablete cinka ili hrana bogata cinkom nisu pokazale jednaku učinkovitost.

Je li sve placebo?

Znanost potvrđuje da placebo efekt može igrati veliku ulogu u percepciji učinkovitosti kućnih lijekova. Primjerice, istraživanje o biljnom lijeku ehinacei pokazalo je da su ljudi koji vjeruju u njezinu učinkovitost imali blaže simptome prehlade. Sličan efekt može se vidjeti i kod pileće juhe ili soka od naranče – ako vjerujemo da nas liječe, vjerojatno ćemo se osjećati bolje.

„Studije pokazuju da placebo pilule djeluju zbog odnosa povjerenja između pacijenta i zdravstvenog stručnjaka“, objašnjava Felicity Bishop, profesorica zdravstvene psihologije na Sveučilištu u Southamptonu. „To se može usporediti s onim što roditelji rade za djecu – pružaju sigurnost i brigu.“