31. ožujka

Pomiču se kazaljke sata, ove godine ćemo imati nešto kraće ljetno računanje

22.03.2024 u 08:24

Bionic
Reading

Kazaljke sata pomaknut ćemo jedan sat unaprijed 31. ožujka. Time će ovogodišnje ljetno računanje vremena biti nešto kraće koje smo imali do sada

'Ljetno računanje vremena u 2024. godini počinje 31. ožujka u 2 sata tako što se pomicanjem za jedan sat unaprijed vrijeme u 2 računa kao 3 sata', stoji u Vladinom priopćenju o ljetnom računanju vremena.

Uredbom Vlade RH određeno je da će ljetno računanje vremena završiti 27. listopada te će tako ovo ljetno računanje biti jedno od kraćih koje smo imali do sada. Prošle godine smo kazaljku na satu pomicali 26. ožujka, a ove godine to činimo 31. ožujka. Naime 2025. godine će ljetno računanje vremena započeti 30. ožujka, a trajat će do 26. listopada.

Pomicanje kazaljki sata utječe na ljudski organizam, a najčešće nuspojave su problemi sa spavanjem. Stoga se preporučuje da se ide spavati u isto vrijeme kao što smo išli prije promjene vremena. Tako, primjerice, ako smo išli spavati u 23 sata, onda treba ići spavati u isto vrijeme bez obzira na to što su se kazaljke sata pomaknule.

Uvođenje ljetnog računanja vremena predložio je 1784. godine 'otac' SAD-a Benjamin Franklin, a koji je bio poznat po tome da je rado duže spavao. Međutim predložio je to kao vic. No o njegovom smislu i besmislu raspravljalo se više od dva stoljeća, pisali smo već ranije na tportalu.

Različiti propisi o ljetnom računanju vremena standardizirani su u Europskoj uniji 1996. godine i od tada se promjena vremena primjenjuje u svim državama članicama (osim prekomorskih teritorija) za oko 512 milijuna građana EU-a te za milijune susjeda u drugim zemljama Europe.

Inicijativa za ukidanjem promjene računanja vremena, koju je pokrenula Europska komisija, nije zaživjela unatoč tome što se mnogo građana izjasnilo da su suglasni s inicijativom. Razlog neuspjeha je nesuglasje zemalja oko toga hoće li se zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena.