Stotine građana Srbije vraćene su tijekom ponedjeljka s graničnog prijelaza Kulata - Promachonas između Bugarske i Grčke nakon što je šef srpske diplomacije Ivica Dačić prije tri dana slavodobitno objavio da je sa svojim grčkim kolegom Nikosom Dendiasom dogovorio da Srbi od 15. lipnja mogu ljetovati u Grčkoj, iako građani zemalja koje nisu u EU i dalje ne mogu ući u tu zemlju bez negativnog testa na koronavirus. Dio najstrpljivijih, koji su na graničnom prijelazu proveli gotovo 24 sata, ipak je tijekom noći na utorak pušten u Grčku
Drama na graničnom prijelazu započela je već tijekom dana, kad su prvi srpski turisti došli na granični prijelaz Kulata unatoč tome što je i srpski autoklub AMSS objavio informaciju da je prijelaz otvoren tek od 23 sata.
Do kasno popodne, prema izvještajima srpskih medija, na graničnom prijelazu formirala se kolona od više kilometara, dok ih je do navečer na granici ostalo nekoliko stotina najstrpljivijih.
Nekoliko srpskih TV kanala uključilo je u program turista Igora Milanovića, a on se javio s granice držeći bebu u naručju te okružen skupinom od dvadesetak turista. 'Cijeli dan smo na vezi s pravobraniteljem Zoranom Pašalićem i uvjerava nas da će riješiti problem. Ima nas gotovo 300, neki su žedni, gladni i nervozni. Molim Ministarstvo vanjskih poslova ili bilo koga iz Srbije da nam kaže što činiti', rekao je Milanović.
Srpski tabloidi pak tijekom dana objavljivali su svjedočanstva drugih turista, a oni su prijetili da se više nikad neće vratiti u Grčku. 'Ostali smo im vjerni u najtežim vremenima, a evo kako nam vraćaju', glasili su naslovi.
U utorak ujutro srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić objavio je kako će tijekom dana biti donesena službena odluka da je granica otvorena za sve srpske turiste. Ova odluka odnosi se samo na granicu s Bugarskom, a ne i na granične prijelaze sa Sjevernom Makedonijom.
Grčka je u ponedjeljak otvorila najvažnije zračne luke za međunarodne letove, u nadi da će tako pokrenuti turistički sektor nakon tri mjeseca karantene. Putnici koji dolaze s aerodroma koje je Agencija EU-a za sigurnost zračnog prometa označila riskantnima po dolasku se testiraju na koronavirus i ovisno o rezultatu testa može im se odrediti 14-dnevna karantena, dok se putnici koji dolaze s drugih aerodroma testiraju nasumično.
Incident na bugarsko-grčkoj granici udarac je i za predizborne ambicije srpskog predsjednika Aleksandra Vučića nakon što je prošlog tjedna objavio apsurdni predizborni spot u kojemu se prosječnoj srpskoj obitelji obećava dolazak u Grčku za četiri sata zahvaljujući novoizgrađenim prometnicama.
Srpski mediji proteklih tjedana podgrijavali su i 'turistički rat' s Crnom Gorom, a koja zbog visoke stope oboljelih od koronavirusa u Srbiji i dalje ne dopušta srpskim turistima ulazak u zemlju. Zbog toga su se razočarani Srbi nadali ranijem otvaranju granice prema Grčkoj, čemu je pridonio i Vučićev nesretno tempiran spot.
Da bi stvar bila lošija po Vučića, neposredno prije izbijanja krize na bugarsko-grčkoj granici predsjednik Europske pučke stranke i bivši šef Europskog vijeća Donald Tusk objavio je fotografiju na svom Twitteru, u očitoj namjeri pružanja podrške Vučiću uoči izbora koji se održavaju u nedjelju 21. lipnja. Njegova podrška nije baš puno značila građanima koji su zaglavili na granici.