NIZ PROPUSTA

Popis stanovništva u BiH ne jamči zaštitu podataka!

01.10.2013 u 11:29

Bionic
Reading

Popis stanovništva i domaćinstava u BiH je počeo jutros u devet sati i trajat će do 15. listopada. Iako je sve počelo i sada nema povratka, čini se da su problemi brojni i da se nadležne institucije nisu baš najbolje spremile, piše sarajevski portal Klix.ba

U sinoćnjem Dnevniku 2 FTV-a gostovao je Fadil Fatić, zamjenik direktora Agencije za statistiku BiH, iznijevši niz problema s kojima započinje popis, prenosi Klix.ba

Još je problematično pitanje lokacije za skladištenje popisnog materijala, za koje tvrde da je u završnoj fazi i da će biti u Istočnom Sarajevu.

'Što se tiče skladištenja popisnog materijala, danas sam dobio odluku direktora Agencije Zdenka Milinovića u kojoj stoji da je on izabrao određenu lokaciju, a ja mogu tvrditi da je ta odluka u suprotnosti sa zakonom', rekao je Fatić.

'Što se tiče tehničkih priprema za popis stanovništva, nije usvojena metodologija o registrima teritorijalnih jedinica, a bez nje se ne mogu kvalitetno raditi daljnji postupci. Entitetske institucije nisu dostavile podatke koje smo tražili, a to se odnosi na vektorske krugove, jer pomoću vektorskih linija možemo napraviti kartografski sustav u kojem ćemo točno pratiti što se događa na terenu i imati kvalitetan monitoring popisa stanovništva', rekao je Fatić.

'Pored navedene metodologije, uopće ne postoji potpisan protokol o zaštiti podataka i baze podataka između Agencije i entitetskih zavoda za statistiku, što je nedopustivo, jer je to obaveza po Zakonu o popisu stanovništva BiH', istakao je Fatić.

Kazao je da je dodatni problem stvorilo odustajanje popisivača i instruktora te da se obuke, koje bi trebale trajati najmanje pet dana, vrše u dan ili dva.

'Centralni popisni ured uopće nije usuglasio plan popisnih aktivnosti sa sadašnjim stanjem, niti je usvojio niz akata koji se odnose na kontrole kontingenata, logičke kontrole i sustav optičkog čitanja. Počinje popis, a ovo su sve tehnički i stručni problemi - ništa od toga nije završeno', naglašava Fatić.

Prema Fatićevim riječima, stvar je procjene nadležnih institucija može li popis doći u pitanje te da svatko treba snositi svoju odgovornost.

'Ja sam član Komisije za izbor centralne popisne lokacije. Na posljednjoj sjednici svoje mišljenje sam izdvojio - ostali članovi su na protupravan način isključili više ponuđača iz dalje procedure odabira tako što su iskoristili neku mogućnost mišljenja državnog pravobraniteljstva, koje je samo po sebi kontradiktorno', kazao je zamjenik direktora Agencije za statistiku BiH, dodavši da je Komisija dala zaključak da se angažira pravni ekspert koji će dati mišljenje o tome je li natječajna dokumentacija u skladu sa zakonom ili ne.

Fatić je spomenuo i probleme u vezi s Međunarodnim monitoring timom.

'Vijeće ministara ima zaključen sporazum s Europskom komisijom o Međunarodnom monitoring timu. U principu, taj tim je imao afirmativnu ulogu, ali je bilo i kontradiktornih izjava. U jednom izvještaju su nešto konstatirali, a kasnije imate situaciju da u nekom daljem izvještaju govore suprotno prvom izvještaju', tvrdi Fatić.

Podsjetio je i da je Međunarodni tim dao preporuku da se Vijeće ministara uključi u rješavanje nekih metodoloških situacija koje su isključivo u nadležnost struke. U Zakonu o statistici u članu 21. navedeno je da se politika ne smije miješati u nadležnosti struke. 'Međunarodni monitoring tim je uvukao politiku u popis stanovništva, tako da mi na neki način imamo politički, a ne projekt struke i statistike, što je situacija za analize nekog nezavisnog tijela', kaže Fatić.

'Još jedan bitan problem je što ne postoji procjena državnih instruktora i Agencije. Imamo oko 140 lokacija na koje će popisivači dostavljati materijal za skladištenje. Nemamo informacija jesu li te lokacije zaštićene i što će se događati s njima. Uopće ne postoji strategija zaštite podataka', izjavio je Fatić.