SEIZMOLOG KUK ZA TPORTAL

Jadranska mikroploča ponovo se ljulja: Koliko su opasni potresi ispod mora i je li i kod nas moguć cunami?

09.11.2022 u 12:49

Bionic
Reading

Snažan potres zatresao je središnju Italiju u srijedu u 7.07 sati, 64 kilometra istočno od Riminija i 35 kilometara sjeveroistočno od Pesara, s epicentrom na dubini od 10 kilometara ispod Jadranskog mora. Njegova magnituda procijenjena je na 6,1, potom je preinačena na 5,6 prema Richteru, a podrhtavanje se osjetilo i uz obalu te u gotovo cijeloj Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Seizmolog Krešimir Kuk za tportal objašnjava specifičnosti potresa ispod mora

'Da su se epicentar i hipocentar nalazili na kopnu, a pogotovo u blizini većih gradova, efekti bi u svakom slučaju bili puno veći, jači i razorniji. Ovako je veća količina oslobođene energije prethodno 'potrošena' morem', plastično opisuje Kuk.

Današnji potres ispred talijanske obale jedan je od jačih u posljednje vrijeme, a njegove štete su po Kuku 'očekivane i ipak ne toliko velike'. No nipošto ne treba očekivati veće valove, 'mini cunamije' i slične pojave. Općenito, kaže, seizmička aktivnost je izražena u Italiji, ali i u našem dijelu Europe, posebno u protekle dvije godine.

'Da, prije nekoliko mjeseci također smo imali cijelu seriju potresa ispod Jadrana. Ondje ne postoje tektonske ploče niti njihov direktan kontakt, ali postoji Jadranska mikroploča kao područje poznato po potresima. Ona se proteže ispod mora i jednako je blizu talijanskoj i hrvatskoj obali, a na njoj postoji cijeli sustav poznatih zona rasjeda koje se u posljednje vrijeme intenzivno istražuju. Posljednjih godina bilježimo česte potrese u središnjoj zoni Jadrana, u blizini Palagruže', kaže Kuk.

Postavljamo mu tradicionalno pitanje na koje uvijek stiže tradicionalan odgovor. Seizmolozi, ukratko, ne mogu predvidjeti eventualni novi i jači potres, a oni manji sasvim su očekivani.

'Da, već danas bilježimo seriju naknadnih potresa i to je normalno, oni će trajati još neko vrijeme', dodaje sugovornik tportala.

  • +5
Poplava u Anconi Izvor: EPA / Autor: ALESSANDRO DI MEO

Mogu li podmorski potresi na bilo koji način utjecati na more, obalni pojas ili eventualno na riblji fond, iduće je pitanje koje postavljamo seizmologu Kuku.

'Ne, oni općenito nemaju takav utjecaj na more. Jači potresi eventualno mogu utjecati na podmorje isključivo na mjestima rasjeda, ali ne i na njegove fizikalne karakteristike ili biološki ekosustav', decidiran je sugovornik tportala.