'bit ćemo uporni'

Predsjednik Ustavnog suda o ćirilici u Vukovaru; hoće li slati policiju ako Penava ne bude slušao?

14.07.2019 u 16:49

Bionic
Reading

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović rekao je u nedjelju kako od lokalne vlasti u Vukovaru očekuje da provede odluku Ustavnog suda o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina kojom je određeno da se prava srpske nacionalne manjine u tom gradu moraju unaprijediti te da oko toga ne bi želio polemizirati s vukovarskim gradonačelnikom Ivanom Penavom

'Zakon o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina govori da je na statutima lokalne samouprave ovlast da oni odlučuju o postupnoj primjeni tih prava. Imaju dva prava koja ne mogu isključiti, a to je pravo na upotrebu jezika i pisma u javnoj komunikaciji i pravo građana na dobivanju isprava na svom jeziku. Iz zakona proizlazi da je grad taj koji određuje trenutak da to ocijene, Ustavni sud ih na to potiče', odgovorio je Šeparović na pitanje novinara u emisiji 'Točka na tjedan' N1 televizije je li to pretežak zadatak za Vukovar.

Podsjetio je da je Ustavni sud u svojoj odluci iz 2014. rekao i obvezao vukovarsko Gradsko vijeće, nakon što su se pokušale silom uvesti dvojezične ploče, da u roku od godinu dana propiše i uredi za cijelo područje kolektivna i individualna prava srpske nacionalne manjine uzimajući u obzir njihova legitimna prava, ali i posljedice velikosrpske agresije koja je zahvatila Vukovar i stradanje hrvatskog naroda.

Zamoljen da komentira tvrdnju vukovarskog gradonačelnika kako za to nije vrijeme i da još neće biti vrijeme, Šeparović je rekao da se odluke Ustavnog suda moraju izvršavati.

Miroslav Šeparović
  • Miroslav Šeparović
  • Miroslav Šeparović
  • Miroslav Šeparović, Kolinda Grabar-Kitarović, Tihomir Orešković i Branko Hrvatin
  • Miroslav Šeparović
  • Miroslav Šeparović, Anica Reisler, Vladimir Šeks i Branko Bačić
    +6
Miroslav Šeparović Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

'Njih je dužna izvršavati svaka pravna i fizička osoba, to je dužnost prvenstveno gradonačelnika i Gradskog vijeća. Neću polemizirati s gradonačelnikom, mi smo svoje rekli. Imamo razumijevanja za Vukovar, jer da nemamo, odluka bi bila drugačija i prava bi se primijenila odmah i sad', poručio je Šeparović.

Na Vladi je da uredi ako lokalne vlasti ne postupe po zakonu

'Ovo su emocije, ja ih razumijem, ali pozivam gradonačelnika i vijeće da u listopadu postupe po svom statutu i razmotre dosegnuti stupanj razumijevanja, snošljivosti i tolerancije, i to obrazlože. I general Gotovina je po izlasku iz haškog zatvora rekao da je rat završio, okrenimo se budućnosti. Onaj tko je ostao bez ičega, neće mu upotreba ćirilice ili srpskog jezika vratiti najmilije, ja sam toga svjestan, ja sam duboko svjestan trauma, ali moramo se okrenuti budućnosti. Uvjeren sam da će gradonačelnik to shvatiti i postupiti po tome', istaknuo je.

Na tvrdnju kako formalno mogu svakog listopada reći da nije još došao trenutak, Šeparović je odgovorio: 'Mogu, ali moraju to obrazložiti, a Ustavni sud će ocijeniti jesu li ti razlozi opravdani ili ne i po pravnoj dužnosti odrediti je li to zadovoljavajuće'.

Na početku političke karijere 2014. u Vukovaru
  • S Rankom Ostojićem na sudskim hodnicima u Osijeku
  • S premijerom i stranačkim šefom Andrejem Plenkovićem potkraj prošle godine u Vukovaru
  • Sa Zvonkom Milasom na vaterpolskoj utakmici u Vukovaru
  • Sa stranačkim kolegom Stevom Culejem u Saboru
  • Na lanjskoj obljetnici HRT-a u Lisinskom
    +3
Ivan Penava Izvor: Pixsell / Autor: Goran Ferbezar

Na pitanje što će se dogoditi ako tako ne postupe, Šeparović je odgovorio kako je sada na Vladi da to pitanje riješi, što je, dodao je, i inače dužna provoditi.'

'Podsjetili smo je i na nalog da uredi prikladan pravni mehanizam i uredi što se događa, ako lokalne vlasti ne postupe po zakonu. I tada smo rekli dok se ne donese zakon po kojem bi se uredio pravni mehanizam, ne smije se nasilnim mjerama provoditi zakon. Tako se neće ni ova odluka raditi, jer nije cilj da se razbijaju ploče, da se podsjeća na traume koje su ti ljudi pretrpili, nego je svrha dijalog. On je mukotrpan, težak, ali nema alternative. Nećemo slati policiju tamo, to je sigurno, ali ćemo biti uporni u provedbi naše odluke. Nije to politička odluka, Ustavni sud ne donosi političke odluke, nego one mogu imati političke implikacije', istaknuo je Šeparović.

Na tvrdnju kako im mnogi spočitavaju da je Ustavni sud - politički, uzvratio je: 'Ustavni sud je sve samo nije politički sud'.

'To je apsolutno nepoznavanje našeg Ustava. Činjenica što nas bira politika, ne znači da smo politički sud. Svaki sud na svijetu biraju parlamenti. Naš Ustavni sud odražava po svom sastavu hrvatsko društvo. Mi se jako dobro slažemo, imamo korektne odnose', zaključio je Šeparović u intervjuu za televiziju N1.