Na predstavljanju javnozdravstvene kampanje „Budi mRAK“, usmjerenu na edukaciju i prevenciju mladih i roditelja o HPV-u i cijepljenju protiv tog virusa koji može uzrokovati šest vrsta raka, zdravstveni stručnjaci u subotu su u Zagrebu zatražili hitno uvođenje zdravstvenog odgoja u škole. Istaknuto je kako mnogi roditelji, ali i mladi ne znaju što je HPV i koliko zloćudan može biti.
Zamjenica pročelnika zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo Mirela Šentija Knežević rekla je da su još 2007. rekli da treba uvesti zdravstveni odgoj u škole.
"Ono što mi radimo i sam sustav radi nije dovoljno. U tom smislu, mi smo u školama diljem Zagreba pojačali edukacije, kako bi podigli razinu znanja i roditelja i djece o prevenciji, o spolno prenosivim infekcijama", rekla je.
Ističe kako se u Hrvatskoj ne zna da HPV može uzrokovati čak šest vrsta oblika malignih oboljenja te da svaki treći roditelj u Hrvatskoj ne zna da postoji dostupno cjepivo protiv HPV-a.
"Nakon što smo proveli anketu i educirali roditelje, oni koji su u početku bili protiv, kasnije su odlučili cijepiti svoje dijete protiv HPV-a. To samo govori koliko je važna edukacija", izjavila je Šentija Knežević.
Tatjana Nemeth-Blažić iznijela je podatak da je u školskoj godini 2019./2020. prvu dozu primilo 40 posto djevojčica te 25 posto dječaka, što znači, kako je rekla, da prostora za poboljšanje ime. Istaknula je da tu brojku nastoje povećati što boljom edukacijom i davanjem informacija o HPV-u i cijepljenju protiv njega.
Cijepljenje protiv HPV-a besplatno je i dostupno za djevojke i dječake osmih razreda, a do kraja ove godine i za sve mlade do 25 godina.
Mihael Skerlev kaže kako je još u populaciji uvriježena potpuno pogrešna postavka da je HPV ženska bolest koja izaziva teške posljedice u žena i da su muškarci samo prenositelji.
"I žene i muškarci su subjekti i prenositelji bolesti te je potrebno procijepiti mladu populaciju prije ekspozicije seksualnom životu. Ono što volim uvijek reći jest da muškarci nisu samo komarci. Dakle, nisu samo prenositelji HPV-a, nego u tome i sudjeluju", rekao je Skerlev.
Istaknuto je i kako velika pomoć u borbi protiv HPV-a dolazi i iz EU.
"Prema podacima u EU oko 40 posto slučajeva raka je preventabilno i to kroz promicanje zdravog načina života, prevencijom poput cijepljenja i slično. Što se tiče cijepljenja protiv HPV-a, istaknuo bih da je to jedna od najvažnijih aktivnosti koje će EU poticati i financirati u idućem razdoblju. Planirano je da do 2030. 90 posto djevojaka u dobi do 15 godina bude cijepljeno", istaknuo je zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol.
Edukaciju o HPV-u i prevenciji po hrvatskim školama provode studenti medicine iz Udruge CroMSIC. Edukatori s terena poručuju kako im je u ovo doba pandemije covid-19 kao najbolji alat u prijenosu informacija pomogao digitalni newsletter jer na jednom mjestu, jednim klikom roditelji i djeca mogu dobiti sve potrebne informacije o HPV-u i cijepljenju. Ministarstvo znanosti i obrazovanja dalo je preporuku svim školama da obavijeste roditelje o digitalnom newsletteru.