Večeras je u 64. godini, nakon kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, zastupnik u srpskoj skupštini, predsjednik Skupštine grada Jagodine, stranke Jedinstvena Srbija i vjerni koalicijski partner kako Aleksandra Vučića, tako i njegovog prethodnika Borisa Tadića. Bio je poznat po nesvakidašnjem populizmu i brojnim bizarnostima
Vijest je objavio srpski list Novosti, koji podsjeća da je Dragan Marković Palma rođen 2. maja 1960. godine u selu Končarevo kod Jagodine.
Bio je privatni poduzetnik i osnivač tvrtke Palma, u čijem je sastavu i televizija Palma plus.
Bio je parlamentarni zastupnik u pet mandata, a 2003. godine bio je i zastupnik u Skupštini Srbije i Crne Gore. Bio je osnivač i predsjednik stranke Jedinstvena Srbija.
Od 2004. godine na čelu je grada Jagodine, a u tom je svojstvu bio poznat i po druženju s pokojnim zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem.
Marković je poznat i po dugogodišnjoj suradnji sa SPS-om i njihovim liderom Ivicom Dačićem, a u nacionalni politički život uključio se 1993. godine kada je sa Željkom Ražnatovićem Arkanom i Borislavom Pelevićem osnovao Stranku srpskog jedinstva.
Biografija vrijedna TV serije
Uz Palmu se vezuje nevjerojatan broj kontroverzi, a njegov životni put vrijedan je, u najmanju ruku, serije na nekom od popularnih streaming servisa. Poslovnu priču započeo je još kao dječak, kad je s ocem iz rodnog sela konjskom zapregom prevozio ciglu, pijesak i ugljen. Brzo se prebacio na iznajmljivanje šatora i organizaciju nastupa pjevača na seoskim svadbama u pomoravskom kraju. No biznis s ugljenom je, ipak, išao bolje jer je u obližnjoj Jagodini poslovala Tvornica kablova za koju je brzo postao glavni dobavljač uglja. Godinama kasnije, srpsko tijelo za zaštitu konkurentnosti istraživat će njegovu tvrtku jer je kupovala ugalj iz srpskih rudnika po povlaštenim cijenama, a onda ga prodavala građanima i drugim firmama čak i po tri puta većoj cijeni, čime je stekao ekstraprofit.
Karijeru će mu 1995. pogurati vlast njegovog vjernog gospodara Slobodana Miloševića, koja će ga proglasiti najboljim biznismenom krnje Jugoslavije. U narednih 30 godina biznis će proširiti na televiziju, kikboks klub, ali, kako je kasnije naširoko i argumentirano optuživan, i organiziranu prostituciju. Ta 1995. bit će prijelomna godina za njega jer će, nakon što je dao svoj obol u rastu kriminalne poslijeratne trgovine, biti pozvan na vjenčanje ratnog zločinca Željka Ražnatovića Arkana i folk pjevačice Svetlane Ražnatović Cece, odakle će njegova poslovna karijera uhvatiti zalet za političku.
Od koalicije sa svima do kola u moru
Izabran je u parlament Srbije pet puta, prvo kao zastupnik Sabora/Stranke srpskog jedinstva, a potom Jedinstvene Srbije, stranke koju je osnovao nakon šizme tog desnog populističkog pokreta, i koja je bila lojalan koalicijski partner svih vlasti u Srbiji, obično se šlepajući uz SPS nekada Slobodana Miloševića, a kasnije Ivice Dačića. Na lokalnoj razini do danas ne ispušta vlast, timareći birače demografskim darovima poput besplatnih nekretnina i enormnog iznosa potpore za novorođenčad, a lojalne sugrađane vodeći na poslovno-turističke izlete od Beča do Halkidikija, gdje je gradskim novcem kupio komad zemlje i izgradio utopijsku Jagodinu, u kojoj se igra kolo u moru.
Teško je izdvojiti najveće od Palminih bisera, ali sjetite se tek bizarnog Muzeja voštanih figura, akvaparka i zoološkog vrta u Jagodini u koji je doveo žirafu, otvaranja tuša i toaleta u polju, izjava poput one da nema tog glazbenika koji nije zasvirao u Jagodini, pa 'ima da mu zasvira i Chopin'. Sav taj patetični populizam, međutim nije uspio kamuflirati tvrdu homofobiju zbog koje je osuđen na Prvom osnovnom sudu u Beogradu za poticanje mržnje jer je istospolnu ljubav nazvao - bolešću.
Ipak, najgora afera koja mu je političku karijeru praktički survala u bunar bilo je otkriće iz 2021., kad ga je zastupnica oporbene Stranke slobode i pravde Marinika Tepić optužila za organiziranje prostitucije. Otkrila je iskaz anonimnog zviždača, koji je rekao da su 'zabave' u njegovom hotelu u Končarevu pohađali članovi Vlade (nije rekao koje), a podržao ju je i otpadnik Vučićevog režima, Mića Jovanović, rektor sveučilišta Megatrend koje je godinama štancalo diplome naprednjacima, koji je svjedočio da je sam bio prisutan na zabavi gdje je Palma 'podvodio djevojke od 18 do 20 godina državnim i općinskim službenicima'. Palma nije doživio sudski epilog ovih rasprava, pa čak ni istragu.
Kraj života, umjesto toga, dočekao je kao počasni građanin grčkog Katherinija, počasni senator Senata gospodarstva Srbije, koji je sam ustanovio u suradnji s Austrijskom gospodarskom komorom. Episkop šumadijski Jovan uručio mu je 2006. godine orden Svetog Simeona Mirotočivog prvog reda, kao najveće priznanje Eparhije šumadijske. Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve odlikovao je Dragana Markovića Palmu najvišim odličjem Srpske pravoslavne crkve - Ordenom Svetog Save prvog reda, koji mu je uručio patrijarh srpski Irinej. Srednju školu nikad nije završio, ali, kao što vidimo - nije mu bila ni potrebna. Uostalom, kako je i sam rekao - diplomirao sam školu života.