Tužiteljstvo Haškog suda očekuje da će Sudsko vijeće pratiti nastupe Vojislava Šešelja i 'poduzeti mjere koje smatra potrebnim'
Na tjednoj konferenciji za medije novinari su se osvrnuli na privremeno puštanje Vojislava Šešelja na slobodu bez postavljanja uvjeta i pitali hoće li Međunarodni sud, Raspravno vijeće u predmetu ili vlasti Srbije poduzeti korake u vezi s njegovim sudjelovanjem u političkim aktivnostima i njegovim ponašanjem nakon puštanja na slobodu. Magdalena Spalińska, glasnogovornica Tajništva i Sudskih vijeća podsjetila je da je Raspravno vijeće u javnom dijelu odluke postavilo dva uvjeta za privremeno puštanje Vojislava Šešelja na slobodu: da optuženi neće kontaktirati žrtve i svjedoke i da će se vratiti na Međunarodni sud kada Vijeće to naloži, objavio je ICTY.
Raspravno vijeće ima diskrecijsko pravo da donese eventualne daljnje odluke koje smatra potrebnim u vezi s privremenim puštanjem Šešelja na slobodu, navodi se na stranicama Haškog suda.
Iz ureda Haškog tužiteljstva u srijedu su za Radio Slobodna Evropa istaknuli da je Šešelja Sudsko vijeće pustilo na privremenu slobodu bez uvjeta, na vlastitu inicijativu i bez konzultacija s Tužiteljstvom.
Raspravno vijeće u više je navrata upućivalo na informacije u vezi sa Šešeljem koje se nalaze u javnosti, a to je učinilo i u odluci o privremenom puštanju na slobodu. Prema tome, Tužiteljstvo pretpostavlja da Vijeće prati situaciju, da je upoznato sa Šešeljevim izjavama i da će poduzeti mjere koje smatra potrebnim', rekli su iz Ureda tužiteljstva za Radio Slobodna Evropa.
Time su sugerirali, kako je naveo Radio Slobodna Evropa, da su jedino suci, koji su pustili Šešelja, odgovorni za moguće sankcioniranje njegovih prošlotjednih javnih nastupa, a koji se prema dosadašnjoj praksi Haškog suda mogu smatrati utjecajem optuženog na žrtve i svjedoke.
'Mnoge reakcije na Šešeljeve izjave odnose se na potencijalni negativni utjecaj na regionalnu stabilnost i pomirenje. Tužiteljstvo dijeli to mišljenje', poručili su iz Ureda haškog tužiteljstva u povodu javnih nastupa šefa radikala. General Mladen Markač, tadašnji haški optuženik, 2011. uhićen je i prebačen u haški pritvor, jer je prekršio uvjete privremenog puštanja na slobodu otišavši u lov s prijateljima, podsjeća Radio Slobodna Evropa. Šešeljeve istupe osudio je cijeli hrvatski politički vrh, vlast i oporba. Predsjednik Ivo Josipović u pismu predsjedniku Haškog suda za bivšu Jugoslaviju Theodoru Meronu zatražio je Šešeljevo vraćanje u zatvor.