'slika upravljanja gradom'

Prihvaćen rebalans zagrebačkog proračuna, oporba smatra da građani izdvajaju sve više, a dobivaju sve manje

09.12.2019 u 14:03

Bionic
Reading

Zastupnici zagrebačke Gradske skupštine većinom glasova na današnjoj sjednici prihvatili su rebalans proračuna kojim se on povećava za 15 milijuna kuna, pa sad iznosi 8,205 milijardi kuna, što je izazvalo niz kritika iz oporbenih redova koja smatra da građani plaćaju sve više, a za to dobivaju sve manje

Saša Molan u ime Kluba gradskih zastupnika SDP-a i Naprijed Hrvatska! - Progresivni savez ocijenio je da je rebalans proračuna 'najbolja slika lošeg upravljanja gradom' te je ustvrdio da to što rebalans dolazi na sjednicu u prosincu govori o 'ozbiljnosti' i tome kako se vodi grad.

Netko tu neozbiljnost, dodao je, mora platiti, a to su građani, s obzirom na to da se porezi i prirezi povećavaju za 180 milijuna kuna.

'Nismo vidjeli što je uprava radila po pitanju prihoda od, primjerice, najma površina. Građani plaćaju sve više i više da netko radi sve manje i manje', ustvrdio je Molan.

Na tom tragu je razmišljala i Anka Mrak Taritaš (Klub gradskih zastupnika Glasa i HSU-a) koja smatra da Zagrepčani ne dobivaju ništa i drži da će dobivati još manje.

'Interesantni" su projekti koji se rade s državom. U 2019. planirano je 60 milijuna kuna za Imunološki zavod, a realizirano je nula kuna, za Sveučilišnu bolnicu predviđeno je milijun kuna, dok je realizirano nula.

Projekti vezani za EU smanjuju se za dva milijuna kuna, plan gospodarenja otpadom - interventna mjera smanjuje se u iznosu od 110 milijuna kuna, za 33 milijuna kuna smanjuje se energetska obnova javnih zgrada, pet milijuna manje je za sortirnicu jer nema lokacijske dozvole, a za biciklističku magistralu nije se povuklo 1,8 milijuna kuna. Ovaj rebalans govori o igrokazu koji se radi s proračunom, o šarenoj laži sa slabim rezultatima koje će platiti Zagrepčani', kazala je Mrak Taritaš.

Gradski zastupnik Matej Mišić (SDP) izrazio je zadovoljstvo povećanjem prihoda od poreza za 210 milijuna kuna, ali upozorio je da su s druge strane plaće za zaposlene u Gradskoj upravi povećane za 123 milijuna kuna, a najveće je povećanje u Uredu gradonačelnika - za pet milijuna kuna.

'Što se tiče ulaganja u kapitalne objekte, zabilježeno je smanjenje od 20 milijuna kuna, za objekte komunalne infrastrukture je 40 milijuna kuna manje, a za gradnju cesta 70 milijuna kuna manje. Sve se to smanjuje neovisno o tome što su prihodi od poreza veći', naglasio je Mišić.

Povećavaju se subvencije ZET-u za 70 milijuna kuna, a tom istom ZET-u, dodao je Mišić, omogućit će se kreditno zaduženje od 537 milijuna kuna za žičaru.

  • +10
Sjednica zagrebačke Gradske skupštine 9.12. Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

Tomislav Stojak (HNS) podsjetio je da je podnio amandman od tri milijuna kuna za Rudešane koji od 2014. pri svakoj jačoj kiši doživljavaju poplavu.

'Doživljavaju da ih nitko ne doživljava. Ovaj amandman je na radiju od gradonačelnika 'doživio' to da je riječ o politikanstvu. Riječ je o brizi za moje susjede. U njemu stoje detalji o svakom pojedinom kućanstvu i šteti, odnosno o curenju fekalija iz gradskih cijevi u njihova kućanstva. Red je da se na ovaj način ispričamo ljudima kojima je uništena imovina zbog loše gradske infrastrukture', kazao je Stojak i pozvao Bandićeve partnere iz HDZ-a razmisle o amandmanu koji je Bandić odbio.

Tomislav Tomašević (Zagreb je naš!) upozorio je da je održavanje nerazvrstanih cesta smanjeno sa 130 na 80 milijuna kuna.

'Prije godinu dana bilo je 132 milijuna kuna, a rebalansom se smanjilo za 57 milijuna kuna. Jasno je da do smanjenja može doći zbog javnih nabava i nepredviđenih situacija. Ali očito se to godinama događa. Meni to izgleda kao proračunska rezerva koja se napuhuje pa se rebalansom smanjuje. To nije dobra praksa', poručio je Tomašević.

Vladimir Andrić (HSLS) kazao je da su troškovi koji nisu investicijski sve veći i veći te upozorio da, ako se ovako nastavi, slijedi propadanje infrastrukture i života.