Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) izrazila je poprilično čuđenje stajalištima ministra financija Slavka Linića i njegovom izjavom o šokiranosti reakcijama poslodavaca zbog navodnog protivljenja promjenama koje ministar zagovara te poručila kako poslodavci nisu u šoku već pokušavaju spasiti što se da spasiti
'Ne ulazeći u način komunikacije koja je osobna stvar svakog pojedinca i ulazi u sferu njegovog osobnog stila, pa tako i ministra, svoje neslaganje HUP usmjerava na dva bitna područja - sadržaj promjena i brzina i smjer promjena', navodi se u priopćenju HUP-a.
Poslodavci pritom ističu kako su promjene koje provodi ministar Linić u jednom dijelu sasvim suprotne ekonomskoj logici i poslovanju u kriznim uvjetima, vrlo često u neskladu s Ustavom RH.
'Učinak politike koju zagovara i provodi ministar Linić je dalji pad ekonomske aktivnosti mjereno kroz podatke o industrijskoj proizvodnji, BDP-u, razini zaposlenosti, osobnoj potrošnji i maloprodaji', navode iz HUP-a.
Poslodavci okupljeni u HUP-u izražavali su svoje neslaganje s nekim od mjera koje je ministar Linić ugradio u Zakon o porezu na dohodak (retroaktivnost), Opći porezni zakon, ali i u prijedloge pojedinih rješenja iz Zakona o financijskom poslovanju, navode iz HUP-a.
Pritom ponavljaju kako su neka od tih rješenja suprotna ekonomskoj logici, iskonski protivna poduzetničkoj filozofiji i imaju dugoročno negativni učinak na opstanak i razvoj poduzetništva u Hrvatskoj. Te smo naše stavove javno iznosili u svim prigodama, a ustavnost nekih od tih rješenja ćemo provjeriti i pred Ustavnim sudom RH, kažu u HUP-u.
Što se tiče brzine i smjera promjena, iz HUP-a ističu da se zalažu za korijenite i brze promjene u državi i društvu.
'Pri tom ne smatramo da je pravi smjer porezna presija i dalji pritisak na poduzetnike što u konačnici ugrožava i ovo malo preživjelog u realnom sektoru. Tu mislimo na duboke i korijenite reforme javne uprave, teritorijalnog ustroja zemlje, zdravstvenog sustava i sustava socojalne zaštite, obrazovnog sustava, a napose pravosuđa', ističu poslodavci.
Smatraju kako u svim tim sustavima ima poprilično prostora u kojem bi se mogle pronaći brojne rezerve za popunjavanje i proračunskih rupa, ali i, jednako tako važno, povećala efikasnost sustava koji bi bio na usluzi građanima i poduzećima. 'Ovako se sustav samo razvija do usijanja kroz vrlo jasan pokazatelj o povećanju broja zaposlenih u javnom sektoru u posljednjih pola godine', navode iz HUP-a.
Poslodavci ističu kako ih zanima i promjena ekonomskog modela, promjena odnosa prema ekonomskim i industrijskim politikama koje Hrvatska već jako dugo nema, a nije ih do sada predstavila niti ova Vlada.
'Ako se govori u kategorijama šoka, hrvatski poduzetnici i poslodavci su tu fazu već davno proživjeli. Sad pokušavamo spašavati što se da spasiti', ističu iz HUP-a.
Uvjereni su da u Vladi Zorana Milanovića imaju sasvim kvalitetnog sugovornika koji će znati uvažiti njihove argumente i poslušati savjete. 'Bez dijaloga socijalnih partnera puno će teže biti pronaći izlaz iz ove naše prilično nezahvalne situacije. Stanje šoka i nije najbolji okvir. Trebamo trezveno i hladne glave raspravljati i tražiti najbolja rješenja za gospodarstvo i društvo u cjelini. Što to prije napravimo lakše ćemo pronaći izlaz', zaključuje se u priopćenju HUP-a.