politika u bih

Propao Dodikov pokušaj jačanja srpskog bloka, oporbeni SDS odbio suradnju s njim

31.03.2019 u 22:00

Bionic
Reading

Glavna oporbena Srpska demokratska stranka (SDS) odbila je u nedjelju ponudu Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za sudjelovanjem u vlasti na razini države čime je srpski čelnik u BiH Milorad Dodik pokušao ojačati srpski blok nasuprot okupljanju hrvatskih i bošnjačkih stranaka

"SDS ne prihvaća ponudu SNSD-a za sudjelovanje u vlasti kada je u pitanju državna razina vlasti i smatra da je u najboljem interesu stranke da SDS djeluje kao oporbena politička organizacija", rekao je predsjednik SDS-a Vukota Govedarica nakon sjednice Glavnog odbora ove stranke.

Pojasnio je kako je za njegovu stranku puno važniji ravnopravan 'partnerski' odnos stranaka na razini države kako bi bili zaštićeni interesi Republike Srpske nego ulazak SDS-a u vlast. Dodik je na prošlotjednom sastanku predsjedniku SDS-a Govedarici ponudio i ministarsku poziciju u Vijeću ministara BiH.

Sličan poziv Dodik je prošloga tjedna uputio i Partiji demokratskog progresa (PDP), a odluku o tome hoće li prihvatiti poziv za sudjelovanje u vlasti bi trebali donijeti predstojećeg tjedna.

Hrvatske stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora BiH, kojega predvodi HDZ BiH, postigle su dogovor o potpori za zajedničkim sudjelovanjem u vlasti. Kod bošnjačkih stranaka pozivu Stranke demokratske akcije (SDA) odgovorila je Demokratska fronta Željka Komšića koji je pak u državno Predsjedništvo BiH na izborima u listopadu 2018. godine izabran uz dominantan broj bošnjačkih glasova.

Milorad Dodik
  • Milorad Dodik
  • Milorad Dodik
  • Milorad Dodik i Vladimir Putin
  • Milorad Dodik
  • Milorad Dodik
    +3
Milorad Dodik Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Dokument kojim se definira zajedničko sudjelovanje u vlasti i uspostavu novog saziva Vijeća ministara već su potpisali čelnici HDZ-a BiH Dragan Čović, SDA Bakir Izetbegović i SNSD-a Milorad Dodik, te pokušavaju ojačati sadašnju natpolovičnu većinu u državnom Zastupničkom domu Parlamenta BiH kako bi mogli donositi važnije reformske odluke.

To uključuje i promjenu državnog ustava, što je potrebno napraviti kako bi zemlja ubrzala svoj europski put. Izbori u toj zemlji održani su u listopadu prošle godine i nema naznaka kada će se imenovati novi saziv Vijeća ministara BiH.