SVIJET U SEDAM DANA

Prosvjedi se razbuktali na sve strane, a kuha i dalje

01.04.2018 u 07:49

Bionic
Reading

Tragedija u sibirskom gradu Kemerovu posljedica je kronične, metastazirane korupcije. U Poljskoj marširaju protiv prijedloga zakona 'Stop pobačaju', a u Irskoj se pripremaju za svibanjski referendum o ukidanju zakona o zabrani abortusa. U Parizu prosvjedi protiv antisemitskog nasilja. Talibani u Afganistanu zgrću pare od proizvodnje pistacija. New York Times proglašava Skopje prijestolnicom kiča. U pregledu tjedna Davorke Grenac čitajte o događajima koji su obilježili protekli tjedan

Prošlog vikenda i tjedna prosvjednici su okupirali ulice europskih i američkih gradova. U sibirskom gradu Kemerovu spontano su se okupile tisuće revoltiranih građana zgroženih sudbinom 64 poginule osobe, među njima 41 spaljenog djeteta, žrtava stravičnog požara kao posljedice jednako stravične nebrige, ignorancije, neshvatljivog neznanja i neoprostivih propusta vlasnika objekta i službe osiguranja. Dojurivši na mjesto nesreće, predsjednik Putin je to nazvao 'kriminalnom nebrigom', a drugi 'posljedicom kronične, metastazirane korupcije'.

'Ostao sam bez obitelji! Za to je kriv ovaj režim', vikao je šokirani prosvjednik kojemu je plamen progutao ženu i djecu.

Požar u Sibiru
  • Požar u Sibiru
  • Požar u Sibiru
  • Požar u Sibiru
  • Požar u Sibiru
  • Požar u Sibiru
    +4
Požar u Sibiru, izgorio šoping centar Izvor: Profimedia / Autor: Danil Aikin/TASS

U samo pet tjedana od masakra 17 učenika srednje škole u Parklandu na Floridi preživjeli srednjoškolci pokrenuli su masovni nacionalni pokret za borbu za kontrolu oružja Marš za naš život, najveći protest mladih Amerikanaca od doba Vijetnamskog rata. Prošlog vikenda u Washingtonu marširalo je 800.000 ljudi, okupirane su ulice Chicaga, Los Angelesa, Philadelphije, Atlante, Bostona... Kod kuće i u ostatku svijeta ukupno je organizirano 830 demonstracija, u protestnim kolonama marširala su zvučna imena od Paula McCartneyja do Georgea Clooneyja.

Prosvjed ‘The March for Our Lives’
  • Prosvjed ‘The March for Our Lives’
  • Prosvjed ‘The March for Our Lives’
  • Prosvjed ‘The March for Our Lives’
  • Prosvjed ‘The March for Our Lives’
  • Prosvjed ‘The March for Our Lives’
    +37
Prosvjed ‘The March for Our Lives’ Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Tvrda desnica nije mirovala. Na društvenim mrežama vrijeđali su učenike rječnikom do sada rezerviranim za odrasle. Uoči marša objavili su falsificiranu snimku zaštitnog lica pokreta, 18-godišnje Emme Gonzalez, kako umjesto deranja plakata s puščanom metom cijepa američki Ustav. Komentirajući vođe marša, glumac Adam Baldwin (nema veze s Alecom) na Twitteru je aludirao na Hitlerovu mladež, Fox News (inače sklon Trumpu) poručio kako ne treba nasjedati njihovim argumentima, a u komentarima na račun kubanskog podrijetla Emme Gonzalez (otac joj je kubanski izbjeglica), aktivistkinja je postala 'komunističko kukavičje jaje'.

Deseci tisuća građana odjevenih u crno prosvjedovali su diljem Poljske protiv pokušaja vladajućih konzervativaca i Katoličke crkve da nacrtom zakona 'Stop pobačaju' dodatno pooštri zakon o zabrani prekida trudnoće, ionako jedan od najrestriktivnijih u EU. Poljakinje su do sada imale pravo na abortus u slučaju opasnosti po život majke, silovanja, incesta i teških malformacija fetusa.

U Irskoj pak obrnuta slika. Dok se tamo bliži svibanjski referendum o ukidanju potpune zabrane pobačaja, pro life aktivisti preplavili su zemlju, no ima ih mnogo uvezenih izvana, pa među domaćima raste strah od uvoznog uplitanja u ishod glasanja. Do sada se pobačaj odobravao samo u slučaju opasnosti po život žene, ne i u slučaju silovanja, incesta ili teških malformacija fetusa, zbog čega se u Irskoj razvio poseban vid 'pobačajnog turizma'. Tisuće žena godišnje odlaze u susjedne zemlje na zahvat ili preko interneta nabavljaju pilule za prekid trudnoće, uzimajući ih bez liječničkog nadzora, a optuženima za ilegalni pobačaj prijeti kazna do 14 godina zatvora. Premijer Leo Varadkar, bivši ministar zdravstva, zagovara reformu, a s njim se u prošlotjednoj anketi Irish Timesa slaže 56 posto građana, dok je 15 posto neodlučno.

Prosvjedovalo se također u Barceloni i Parizu. Nakon uhićenja bivšeg premijera Katalonije Carlesa Puigdemonta u Njemačkoj, na putu iz Danske u Belgiju, gdje živi u egzilu, ulice Barcelone preplavilo je 55.000 prosvjednika, u neredima je ozlijeđeno stotinu građana, lokalna je policija pod istragom zbog navodne potpore pučistima, ali ankete pokazuju da samostalnost trenutačno podržava samo 40,8 posto Katalonaca. Bude li izručen Španjolskoj, Puigdemonta čeka optužba za nasilje, pobunu i zloporabu javnih sredstava korištenih za organizaciju zabranjenog referenduma o neovisnosti, što bi mogao platiti s 30 godina zatvora.

Prosvjed u Barceloni
  • Prosvjed u Barceloni
  • Prosvjed u Barceloni
  • Prosvjed u Barceloni
  • Prosvjed u Barceloni
  • Prosvjed u Barceloni
    +5
Prosvjed u Barceloni Izvor: Profimedia / Autor: NN

'U Francuskoj ubijamo bake jer su Židovke' - glasi transparent na pariškom prosvjedu protiv antisemitskog nasilja, odajući počast 85-godišnjoj Mireilli Knoll, ubijenoj prije nekoliko dana u svom stanu. Starica je preživjela Holokaust, ali nije preživjela današnju mržnju. Izbodena je nožem i zatim spaljena, a osumnjičeni susjed navodno je tijekom ubojstva na arapskom vikao 'Bog je velik'.

U isto vrijeme Francuska je oplakivala ubijenog policajca, heroja Arnauda Beltramea, koji se dobrovoljno zamijenio za taoca i spasio mu život za vrijeme napada islamskog ekstremista na posjetitelje samoposluge u Trebesu na jugu zemlje. No u doba uskršnjeg mira nisu ga svi oplakivali. Zbog govora mržnje uhićen je bivši kandidat tvrde ljevice za parlament jer se na Twitteru radovao smrti policajca riječima: 'Jedan glasač Emmanuela Macrona manje.'

Čime se uzdržavaju talibani? Heroinom, krijumčarenjem oružja, otmicama i – pistacijom. Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR) izvijestio je kako su afganistanske šume pistacija pune naoružanih bandi i talibanskih boraca koji u pokrajini Baghdis kontroliraju 80 posto proizvodnje orašastog ploda, čime financiraju borbu protiv američkih, koalicijskih i afganistanskih snaga. Afganistan je osmi na svijetu po proizvodnji pistacija, s godišnjom zaradom od 45 milijuna dolara, izvoze ga u Indiju, Iran i Europu, a talibanima je drag jer oko njegova uzgoja nema nikakvog posla, podsjeća Voice of America.

Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
  • Skopje
    +6
Skopje danas Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Pišući o Skopju kao prijestolnici kiča, The New York Times kaže kako je ideja ambicioznog građevinskog projekta bila podsjećanje na drevnu prošlost. No 750 milijuna dolara, stotine novih statua i tri piratska broda kasnije postali su priča o balkanskom nacionalizmu, zaključuje list.

P.S. Pariz, Ženeva, London... Sve su to gradovi s paprenim cijenama stanova. Ali cijene su im nevine u usporedbi s onima u Hong Kongu. 'Nano stančić', kako zovu životni prostor veličine 25,3 četvorna metra u stambenom kompleksu Cullinan Westu na Union Squareu, stoji, preračunato u američke dolare, 960.512, a garaža 664.000 dolara. Komotna rezidencija s četiri spavaće sobe veličine 394 četvorna metra prodana je za 71 milijun američkih dolara, što je čini najskupljom gajbicom u Aziji.