GORANKA PETROVIČ

Prva pošiljka AstraZenece stiže idućeg tjedna: 'Cijepljenje će ići brže jer će se isporuke stabilizirati'

04.02.2021 u 08:23

Bionic
Reading

Novi sojevi koronavirusa prijete, a nove doze cjepiva ne stižu planiranom dinamikom. Kakva je procijepljenost u našoj zemlji? Kakve su kliničke slike Covid pacijenata u drugom valu pandemije? Zašto je kod nekih oporavak dug i kompliciran? Na ta pitanja u emisiji U mreži Prvog Hrvatskog radija odgovarali su zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti 'Dr.Fran Mihaljević' Zoran Barušić, epidemiologinja Goranka Petrović iz HZJZ-a i dopisnik HRT-a iz Bruxellesa Tihomir Vinković

Epidemiologinja Goranka Petrović je izjavila da je jučer došla potvrda od AstraZenece da bi prvu pošiljku cjepiva, radi se o nešto manje od 9 tisuća doza, trebali dobiti tijekom sljedećeg tjedna, najvjerojatnije 9.veljače. Potvrdili su i daljnje doze - ukupno oko 150 tisuća doza cjepiva u veljači.

'U ovom trenutku traje docjepljivanje, ne cijepljenje. Oko 1 i pol posto stanovništva Hrvatske je primilo 1 ili 2 doze, a ukupno je potrošeno oko 9 tisuća doza cjepiva', kazala je Petrović u emisiji U mreži Prvog. Naglasila je da će dalje cijepljenje ići brže jer će se isporuke stabilizirati, Pfizerova cjepiva će doći čak i u većim količinama u ožujku.

Na pitanje hoće li se u tom slučaju AstraZenecovim proizvodom cijepiti starije osobe, odgovorila je da je Europska agencija za lijekove odobrila i registrirala AstraZenecovu cjepivo za primjenu osoba 18 i stariji i nije dala gornju dobnu granicu. Jedino je napomenula, kaže, da ne postoji dovoljno podataka o djelotvornosti kod osoba starijih od 65 godina, što ne znači da ono nije djelotvorno, naprosto je u istraživanju bio manji udio tih osoba.

Predah za kliniku

Zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti 'Dr.Fran Mihaljević' Zoran Barušić je naglasio da je situacija na klinici zadnjih 2 do 3 tjedna daleko povoljnija, uvjeren je da je to rezultat pridržavanja epidemioloških mjera.

Cjepivo Moderna Pfizer
  • Cjepivo Moderna Pfizer
  • Cjepivo Moderna Pfizer
  • Cjepivo Moderna Pfizer
  • Cjepivo Moderna Pfizer
Cjepivo Moderna Pfizer Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

'Trenutno je u klinici 56 pacijenata, prije 2 do 3 mjeseca taj se broj dnevno kretao između 110 do 120 bolesnika, a kapaciteti intenzivnih jedinica su bili puni ili pri samom vrhu popunjenosti. Zapravo osjećamo pozitivan trend zadnjih tjedana, bit ćemo sretni da se nastavi, a da se postupak sa cijepljenjem ponovno vrati na zamišljene staze', poručio je.

Napomenuo je da je klinika bila pod velikim pritiskom od samog početka pandemije, da se puno toga nije znalo, puno toga su učili i naučili.

'Bilo je vrlo izazovno razdoblje i bez obzira na to što je sada situacija povoljnija i zdravstveni djelatnici mogu malo predahnuti, znamo da smo još daleko od rješenja problema, očekujemo da će trend potrajati i nadamo se da je cijepljenje ono što bi nam moglo uvelike pomoći', naglasio je Barušić.

Tihomir Vinković je ispričao kako ruski izvori govore da je autorizacija za Sputnjik cjepivo zatražena još 20. siječnja, informacije iz Europske komisije, kaže, to ne potvrđuju, iz Europske medicinske agencije ponavljaju samo da su u kontaktu s proizvođačima i to već traje neko vrijeme.

'U znanstvenim časopisima postoje podaci da je cjepivo učinkovito i to daje veliku nadu. Ako EMA da autorizaciju, EK će navodno odmah omogućiti izlazak cjepiva na tržište. Pfizer će povećati svoju isporuku, Moderna također. Javljaju se i druge farmaceutske tvrtke koje su spremne proizvoditi odobrena cjepiva i to je ohrabrujuće', naglasio je.

U Europi fokus na mlade

Vinković je spomenuo da se u Bruxellesu sve više govori kako bi se trebao postaviti fokus cijepljenja na mlađe dobne skupine jer su oni prijenosnici zaraze. To je komentirala i Goranka Petrović. Kaže da još nemaju konkretne podatke o transmisiji.

'Zaštićena će biti osoba koja je primila cjepivo, ali nije jasno u kojoj mjeri ono djeluje na transmisiju. Naša strategija cijepljenja je zaštiti najvulnerabilnije kako ne bi razvili teške oblike bolesti i ne bi završili na bolničkom liječenju ili smrtnim ishodom. Smatramo da tako štitimo i zdravstveni sustav, u prvom redu bolnice', izjavila je.