Vladimir Putin obuzdao je gangsterski kapitalizam nastao na ruševinama Sovjetskog Saveza i učinio korupciju 'normalnom i civiliziranom', rekao je Stanislav Govoruhin, voditelj Putinove predsjedničke kampanje u intervjuu za list Trud od petka
Udruga Transparency International svrstava Rusiju u vrh najkorumpiranijih zemalja u skupini G20 (najrazvijenije zemlje Zapada i brzorastuća gospodarstva), a tajni dokumenti otkrivaju da američki diplomati Putina stavljaju na čelo korumpirane autokracije koja dužnosnicima i špijunima omogućuje isisavanje novca iz najvećih svjetskih energetskih poduzeća.
Premijer Putin želi u ožujku pobijediti na predsjedničkim izborima te obećava u predsjedničkom mandatu do 2018, oštre mjere protiv korupcije, a voditelj njegove izborne kampanje, filmski redatelj Govoruhin, ističe da se Putin osobno nije obogatio niti izmislio korupciju.
'Korucpija je postojala u carskoj Rusiji', nije je bilo u Staljinovo doba, ali je buknula pred kraj Sovjetskog Saveza, kaže Govoruhin. Nakon raspada Sovjetskog Saveza 'na djelu nije bila korupcija, već pljačkaško nasilje u kojem su milijarde pokradene, čitave tvornice i sektori. Rušili su, pljačkali i Rusiju pretvorili u prah', dodaje.
'Danas smo se vratili u 'normalnu, civiliziranu' korupciju', tvrdi 75-godišnji Govoruhin i upozorava da zlo postoji i drugdje, u Kini gdje počinitelje strijeljaju, ali također i u Italiji i Americi.
Stručnjaci se slažu da je u Putinovo doba korupcija postala 'normalna, civilizirana', ali zato što su njezini počinitelji danas odjeveni u skupa odijela i ona se odvija u visokom društvu te vizualno djeluje uglađenije.
Zapad kao najveće zapreke za poslovanje s Rusijom navodi službenu korupciju u gospodarstvu čija je ukupna vrijednost 2,1 bilijuna dolara, a percepcija u javnosti usmjerena je sada upravo na Putina. Nakon parlamentarnih izbora 4. prosinca njegovi su protivnici prosvjedovali protiv izborne prijevare te Putina i njegovu stranku optužuju za krađu glasova.
Na prosvjede je 59-godišnji Putin odgovorio optužbama da su prosvjednici plaćenici Zapada, no rastom prosvjeda promijenio je retoriku te sada obećava reforme i naglašava svoju ulogu 'oca ruske stabilnosti'.
Na sastanku s najbogatijim ljudima Rusije u četvrtak Putin je podsjetio na svoju ulogu u 'sječi oligarha' otkako je 2003. dao uhititi najbogatijega čovjeka Rusije, Mihaila Hodorkovskog koji je još u zatvoru.
'Moramo zatvoriti poglavlje 90-ih koje je, iskreno govoreći, bilo nepoštena privatizacija', a rješenje bi mogao biti 'jednokratni doprinos ili nešto slično', rekao je Putin Ruskoj federaciji industrijalaca i poduzetnika, skupini koja nadzire dvije trećine ruskoga gospodarstva.