nova tehnologija

'Rat dronova' na ukrajinskom bojištu: Ova tehnologija će obilježiti 2025.

03.01.2025 u 13:57

Bionic
Reading

Budući povjesničari mogli bi rusko-ukrajinski rat potencijalno nazivati ​​'ratom dronova' zbog ključne uloge koju je ta tehnologija odigrala tijekom cijelog tog sukoba

Prve mjesece rata obilježili su ruski dronovi Orlan-10 i ukrajinski Bayraktar TB-2. U trenutnoj fazi sukoba Ukrajina ubrzano razvija i stavlja u borbu nove bespilotne letjelice, a također prima velike količine u paketima inozemne pomoći.

U međuvremenu je Rusija poboljšala svoje izviđačke bespilotne letjelice i uvela velike količine onih nastalih razvojnim naporima s drugim zemljama. Kako rat ulazi u 2025., tehnologija dronova nastavit će se napredovati, pri čemu će obje strane sve više uključivati ​​tehnologiju rojeva u svoje flote, piše Forbes.

Rojevi dronova

Tehnologija swarm, odnosno tehnologija rojeva omogućuje da više letjelica funkcionira kao koordinirana jedinica, a ne kao izolirani entiteti. Upravljanje čak i malom skupinom dronova je izazovno, a složenost značajno raste zbog njihova većeg broja u roju. Algoritmi te tehnologije moraju podržavati decentralizirano, ali sinkronizirano donošenje odluka u dinamičnim okruženjima, često u prisutnosti neprijateljske obrane.

Unatoč ovim izazovima, rojevi nude znatne prednosti, posebice u koordinaciji napada s dijeljenjem informacija u stvarnom vremenu. Naprimjer, kako se roj približava meti, glavni dron može identificirati sustave protiv dronova i prenijeti detalje prijetnje ostalima. Roj tada može poduzeti akciju izbjegavanja kako bi povećao vjerojatnost da dovrši misiju. Prepoznajući ove prednosti, mnoge zemlje ulažu velika sredstva u tehnologiju rojeva i ugrađuju je te testiraju.

Ukrajina trenutačno ima prednost u tehnologiji roja jer je iskoristila napredak koji je na tom polju napravljen u komercijalnom sektoru, uključujući umjetnu inteligenciju koja podržava sposobnost roja da donosi odluke. U 2024. navodno je počela uvoditi u borbu male rojeve od tri do 10 dronova. Očekuje se da će se veličina rojeva i upotreba takvih sustava povećati u 2025.

Rusija, u međuvremenu, tek treba integrirati tehnologiju rojenja u svoju flotu dronova. Međutim, s obzirom na njezinu stručnost u tehnologiji vojnih bespilotnih letjelica, očekuje se da će Rusi sustići Ukrajince ove godine i također predstaviti napredne sustave rojenja.

Ukrajinski dron Sokil-300
  • Ukrajinski dron Sokil-300
  • Ukrajinski dron Sokil-300
  • Ukrajinski dron Sokil-300
  • Ukrajinski dron Sokil-300
  • Ukrajinski dron Sokil-300
    +4
Ukrajinski dron Sokil-300 Izvor: EPA / Autor: SERGEY DOLZHENKO

Suprotstavljanje rojevima dronova

Integracija tehnologije rojeva prirodan je odgovor na napredak u sustavima borbe protiv dronova. I Rusija i Ukrajina koriste slojevitu obranu od njih, što uključuje kinetičke i nekinetičke mjere. Nekinetički sustavi koriste elektroničko ratovanje za iskorištavanje ranjivosti u navigaciji drona i zapovjednim signalima. Međutim oni su obično učinkoviti nekoliko tjedana i tada se softver ažurira da bi 'pokrpao' ranjivosti. Ovi sustavi kombinirani su s kinetičkim sustavima obrane, a oni koriste projektile za rušenje dronova.

Konvencionalna ruska i ukrajinska obrana protiv letjelica suočit će se s izazovima kada im dođu rojevi njih. Iako nekinetički sustavi imaju potencijal neutralizirati velike skupine dronova, kao što je to učinila Rusija početkom rata, tehnologija roja komplicira ovaj pristup zahtijevajući istovremeno ometanje više njih. Kinetički sustavi također imaju problema jer mogu ciljati samo ograničen broj dronova odjednom.

Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
  • Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
  • Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
  • Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
  • Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
  • Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu
    +3
Mali dronovi koje Rusi koriste u Hersonu Izvor: Profimedia / Autor: Alexei Konovalov / TASS / Profimedia

S obzirom na ove izazove, obje strane morat će usvojiti alternativne strategije za suprotstavljanje prijetnji roja, a jedna je napad na bespilotne letjelice prije lansiranja. To se već događa te Rusija tvrdi da njihovi napadi na ukrajinsku infrastrukturu imaju cilj poremetiti ukrajinske napore u razvoju dronova. U međuvremenu je Ukrajina izvršila napad na skladište u kojem se nalazilo 400 dronova Šahid. Obje strane će intenzivirati ove napade na lokacije povezane sa skladištenjem i proizvodnjom bespilotnih letjelica.

Ratovi su povijesno pokretali tehnološki napredak jer obje strane teže za prednošću na bojnom polju. Prvi svjetski rat unaprijedio je automobilsku tehnologiju, a Drugi svjetski rat pokrenuo je moderno zrakoplovstvo. Slično tome, rat između Rusije i Ukrajine ubrzao je razvoj bespilotnih letjelica u posljednja 34 mjeseca. Današnji dronovi znatno su napredniji od onih na početku rata, a kako se sukob nastavlja, tehnologija rojeva pojavljuje se kao sljedeći logičan korak. Kako 2025. bude odmicala, rusko-ukrajinsko bojište vidjet će sve veći broj bespilotnih letjelica te će obje strane morati razviti inovativne strategije za suzbijanje rastuće prijetnje koju one predstavljaju.