Kako je najavljeno, od jeseni kreće eksperimentalni program 'Škola za život', početna faza obrazovne reforme. Program će se provoditi u 73 osnovne i srednje škole koje su u lipnju dobile financijska sredstva za opremanje. Ministarstvo je sveukupno dodijelilo 13 i pol milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda, a jedini kriterij bio je broj učenika. No utvrđene su neke nepravilnosti pri dodjeli novca
Škole su dobile od 100 do 250 tisuća kuna, ovisno o broju učenika koji su uključeni u eksperimentalni projekt, što znači da su one s većim brojem prijavljenih učenika trebale dobiti više novca. U projekt su uključeni samo prvi i peti razredi osnovnih škola u svim nastavnim predmetima, sedmi razredi u biologiji, kemiji i fizici te prvi razredi gimnazija i strukovnih škola.
Iako je, dakle, broj učenika bio glavni i jedini kriterij, prema podacima je uočeno kako su sredstva dodijeljena mimo tog kriterija, piše Srednja.hr.
Tako su neke škole s manjim brojem prijavljenih učenika dobile veći iznos od onih s većim brojem. Neke od njih su Srednja škola Matije Antuna Relkovića Slavonski Brod, koja ima 149 učenika u programu, a dobila je 250 tisuća kuna, i I. gimnazija u Osijeku sa 169 učenika, kojoj je dodijeljeno 50 tisuća manje, odnosno 200 tisuća. Ista je situacija u Srednjoj školi Prelog, koja u programu ima 45 učenika te je dobila 180 tisuća kuna, u odnosu na Srednju školu Augusta Šenoe iz Garešnice sa 102 učenika, a dobila je 107 tisuća kuna.
Nepravilna raspodjela uočena je i u osnovnim školama. Tako su tri škole s istim brojem prijavljenih učenika dobile različite iznose. OŠ Barilović iz Karlovačke županije dobila je 157 tisuća kuna, a OŠ Ludina u Sisačko-moslavačkoj županiji i OŠ Donja Dubrava iz Međimurske županije 180 tisuća kuna. Sve tri škole imaju 71 prijavljenog učenika.
Škole su do 26. lipnja trebale odabrati opremu iz Kataloga školske opreme koji sadrži više od tisuću artikala, a sredstva su planirana u projektu 'Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme', koji se financira sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020.