Prema podacima Reportera bez granica (RSF) gotovo pola od blizu 400 novinara zatvorenih širom svijeta nalazi se u samo tri zemlje: Kini, Egiptu i Saudijskoj Arabiji
Vlade u tim zemljama povećale su pritisak na ljude koji rade u medijima, rekao je glasnogovornik odbora RSF-a Michael Rediske uoči objavljivanja njihova godišnjeg izvješća o medijskim slobodama u Berlinu u utorak.
Prema RSF-u 120 novinara nalazi se u zatvorima samo u KIni. Više od 40 posto njih su novinari amateri koji, unatoč pojačanoj cenzuri, nastoje širiti neovisne informacije putem društvenih mreža.
Većina novinara zatvorenih 2019. pripadaju muslimanskoj ujgurskoj manjini.
Najmanje 49 novinara i drugih medijskih profesionalaca ubijeno je širom svijeta zbog svojeg rada od početka godine - više od polovine u Siriji, Meksiku, Afganistanu, Pakistanu i Somaliji.
Znatno manje medijskih djelatnika ubijeno je u oružanim sukobima nego u prijašnjim godinama, objavio je RSF.
Zemlja u kojoj nema rata poput Meksika jednako je opasna za novinare danas kao i ratom pogođena Sirija, rekao je Rediske.
U istom razdoblju 2018 bilo je 86 žrtava. RSF je uspoređivao razdoblja od početka godine do 1. prosinca.
Zemlja u kojoj je najviše ubijenih novinara je Sirija, gdje je ubijeno 10 medijskih profesionalaca, Meksiko (10), Afganistan (5), Pakistan (4) i Somalija (3).
RSF je rekao da je u zatvoru trenutno 389 medijskih profesionalaca, 12 posto više nego prijašnjih godina.