Vlada Zorana Milanovića nakon šest mjeseci podvlači političku crtu na učinjeno. Tvrde kako su do sada pripremali sve za ekonomski opravak. Prve bi rezultate u Banskim dvorima željeli vidjeti od rujna. Dnevnik Nove TV napravio je veliko istraživanje što građani smatraju dobrim, što lošim, kao ocjenjuju rad vlade, ali i što smatraju kada ćemo vidjeti mjere Banskih dvora pa time i oporavak
Najveći broj građana vjeruje da će se mjere vidjeti tek nakon 2015. i to njih 27 posto, ali zato svaki četvrti ispitanik smatra da će se mjere vidjeti već dogodine. 2014. kao godinu oporavka vidi 19 posto građana, a 2015. njih 8 posto. Tek 4 posto građana nada se oporavku u ovoj godini, točnije da će mjere dati rezultate. Njih 17 posto ne zna.
Ovu godinu kao godinu oporavka vide oni s osnovnom školom i oni iz sjeverne Hrvatske. U 2013. oporavak vidi 31 posto starijih od 60 godina, ali i 34 posto Ličana i Banijaca. U 2014. oporavku se nada 27 posto mladih do 30 godina i 25 posto onih s fakultetskim obrazovanjem. U 2015. rezultatima mjera nada se dodatnih 11 posto mladih do 30 godina, ali i 11 posto onih koji žive na selu.
Nakon 2015. većem oporavku nadaju se mlađi od 30 godina ili njih 35 posto, ali i 34 posto Slavonaca.
Kukuriku birači ključnom godinom smatraju 2013. ili njih 38 posto u njoj vidi oporavak, a HDZ-ovi birači tek nakon sljedećih izbora ili 2015. vide kao godinu oporavka, njih 42 posto.
Nakon šest mjeseci 60 posto građana nezadovoljno je Vladinim potezima, a njih 30 posto je zadovoljno. Ne zna njih 11 posto. Većina birača vladajuće koalicije, njih 52 posto je zadovoljno, ali premijera treba brinuti da ima i oporbu u svom biračkom tijelu ili 36 posto nezadovoljnika. HDZ-ovi birači s 88 posto su nezadovoljni.
Zadovoljnijim se mogu smatrati stariji od 60 godina ili njih 37 posto, oni s VSS-om ili njih 34 posto te stanovnici Like i Banovine ili njih 52 posto.
Nezadovoljni su birači od 45 do 60 godina života ili njih 67 posto, ali i Slavonci gdje su dva od tri nezadovoljnika
Nakon šest mjeseci dobrim ili pozitivnim potezima Vlade ocjenjuje se porezni red: to smatra dobrim 52 posto ispitanika. Potom ukidanje povlaštenih mirovina, njih 49 posto, izmjene poreza na dohodak i povećanje najniže plaće dobrim smatra 41 posto ispitanika, smanjenje poreznih opterećenja tvrtkama dobrim vidi 38 posto građana. I manji državni proračun pa time i manje zaduživanje smatra dobrim 36 posto građana.
Zoran Milanović mogao bi imati problema na nekim pitanjima koje Vlada sada otvara. Tako tek 31 posto njegovih birača dobrim ocjenjuje otvaranje pregovora o kolektivnim ugovorima: A njh 27 posto smatra da je odlazak Čačića i linića u Inu dobar potez.
Poskupljenje struje, plina i cestarine smatra lošim 68 posto građana, veći PDV lošim smatra 61 posto birača. Njih 42 posto je protiv političkih postavljanja u NO tvrtki. Ali i 29 posto građana negativnim smatra odlazak Čačića i Linića u Inu. Početak pregovora sa sindikatima lošim smatra 24 posto građana.
Zanimljivo, Radimira Čačića ili sve oko njega negativnim ocjenjuje tek 1 posto građana.
Očekivano i birači Kukuriku koalicije zamjeraju Vladi poskupljenja. Njih 65 posto lošim smatra veće račune za struju i plin i cestarine. Veći PDV ne odobrava 51 posto njegovih birača, a problem mu je objasniti i 41 posto birača Kukuriku koalicije politička imenovanja u tvrtke. Naime, oni to ne odobravaju.
Nakon šest mjeseci Vlada i sve što je napravila neće pridonijeti izlasku iz krize. To smatra 56 posto birača, a da će sve biti dobro misli 32 posto birača. U odnosu na zadnje istraživanje o 100 dana Vlade vidljiv je povećan pesimizam. Tada je u mjere vjerovalo 48 posto građana, a njih 45 posto nije vjerovalo u njih. A kada se donosio proračun, vladao je pesimizam kao i sada. Tada u mjere izlaska iz krize nije vjerovalo 54 posto građana, a vjerovalo je 37 posto građana.
Jadranka Kosor stajala je lošije. U njezine mjere nije vjerovalo 62 posto građana, a u sve je vjerovalo njih 15 posto.
Birači Kukuriku koalicije s tankom većinom od 51 posto vjeruju u mjere, ali zato njih 38 posto one vjeruje. I tu se bilježi rast pesimizma. HDZ-ovi birači, njih 88 posto, ne vjeruje u mjere.
Optimistima se mogu smatrati birači mlađi od 30 ili njih 37 posto, oni iznad 60 godina ili njih 38 posto: birači Like i Banovine s 41 posto te Zagrepčani s 39 posto.
Pesimisti su muški birači sa 60 posto, stanovnici Hrvatskog primorja i Istre sa 65 posto, ali i birači od 45 do 60 godina sa 64 posto.