Ukrajinska vojska dobit će od Njemačke čak 4000 jurišnih dronova kontroliranih umjetnom inteligencijom. Riječ je o lebdećem streljivu tipa HX-2 Karma, a tportal donosi više o tim letjelicama koje imaju visoku autonomiju u slučaju elektroničkog ometanja i mogu vrlo učinkovito pogoditi ciljeve na znatnoj udaljenosti zahvaljujući korištenju tehnologija umjetne inteligencije
Njemački Bild je, pozivajući se na svoje izvore, objavio ovih dana da je tvrtka Helsing iz Münchena dobila dopuštenje za isporuku svojih dronova Ukrajini. Nešto kasnije je planiranu isporuku njih 4000 potvrdio njemački ministar obrane Boris Pistorius, kazavši da je ona već u tijeku, kao i da će ih Ukrajina moći koristiti protiv važnih neprijateljskih ciljeva.
List Bild je precizirao, a prenose ukrajinski mediji, da će isporuka dronova započeti predstojećeg prosinca te da će se slati ukrajinskim obrambenim snagama u serijama od nekoliko stotina jedinica mjesečno. Takva fazna dinamika isporuke, smatraju vojni analitičari, trebala bi osigurati stalnu opskrbu ukrajinskih snaga, omogućujući integraciju i operativnu obuku.
Prema Bildovim izvorima, neki Helsingovi prototipovi navodno se već testiraju u stvarnim borbenim uvjetima u Ukrajini te se na temelju tih rezultata i usavršavaju. Isti izvor podsjeća da je u veljači ove godine potpisan memorandum o suradnji između ukrajinskog ministarstva industrije i njemačkog Helsinga.
HX-2 Karma predstavlja novu generaciju lebdećeg streljiva dizajniranog za preciznost i prilagodljivost u složenim borbenim okruženjima. Prema Helsingu, dron je opremljen najsuvremenijim značajkama, uključujući mogućnost navigacije i izvršavanja misija čak i u područjima u kojima su globalni satelitski navigacijski sustavi (GNSS) ometeni ili nedostupni, rješavajući kritični izazov u modernom elektroničkom ratovanju.
Helsingov dron napada iz smjera sunca
Zahvaljujući Helsingovom softveru Altra Recce-Strike, više bespilotnih letjelica HX-2 može istovremeno djelovati u koordiniranim misijama, koristeći taktiku roja za nadjačavanje obrane neprijatelja. Integrirana umjetna inteligencija omogućuje autonomnu identifikaciju i gađanje ciljeva, uz točnost unutar promjera od 50 centimetara. Ova sposobnost minimizira kolateralnu štetu i povećava učinkovitost misije.
Domet drona od 100 kilometara stavlja ga u rang s vodećim lebdećim streljivom, a njegova niža cijena pruža ekonomičnu alternativu platformama kao što je američki Switchblade 600, koji košta oko 100.000 eura, ili ruski Zala Lancet, koji se prodaje za 35.000 eura. Međutim pojedini stručnjaci ukazuju na to da su Helsingove tvrdnje o isplativosti i preciznosti naišle na skepticizam u nekim industrijskim krugovima.
Ipak, ovi visokotehnološki strojevi imaju četiri puta veći domet od kamikaza dronova ukrajinske proizvodnje. Opremljeni eksplozivnim nabojima koji mogu uništiti ruske tenkove, mogu gađati i zračne ciljeve. Dronovima se upravlja putem umjetne inteligencije i dolaze sa softverom koji ih čini uglavnom neprobojnima za rusko ometanje GPS-a i druge taktike elektroničkog ratovanja.
Koristeći orijentire za navigaciju, autonomno drže svoj pravac leta čak i u izazovnim uvjetima, a u određenim vremenskim prilikama pogodni su za napad iz smjera sunca, čime protivniku ostavljaju minimalno vrijeme reakcije. Nakon što je operator identificira i potvrdi cilj, dron samostalno napada. Proizvođač ističe da Karma zadržava sposobnost gađanja ciljeva čak i ako se izgubi radioveza, što znači da koristi sustav za samonavođenje u završnom dijelu leta.
Nezamjenjivost umjetne inteligencije
Helsing je brzo rastuća tvrtka obrambene tehnologije specijalizirana za napredni softver i rješenja vođena umjetnom inteligencijom za moderno ratovanje. Fokusira se na poboljšanje situacijske svijesti i operativnih sposobnosti pomoću inovacija, posebice u segmentu autonomnih sustava. Predanost kombiniranju napretka softvera i hardvera pozicionirala je Helsing kao istaknutog igrača u europskom obrambenom sektoru koji učestalo surađuje s raznim vojskama u rješavanju izazova suvremenih sukoba.
Analitičari ocjenjuju da raspoređivanje lebdećeg streljiva HX-2 Karma odražava širi trend u modernom ratovanju, gdje bespilotni sustavi i tehnologije vođene umjetnom inteligencijom postaju nezamjenjivi. Sposobnost bespilotne letjelice da radi u uvjetima zabrane GNSS-a i omogućuje taktiku roja pokušava riješiti dva kritična aspekta ukrajinskog bojišta: prevladavanje mjera elektroničkog ratovanja i suprotstavljanje masovnim ruskim snagama ili opremi.
Stručnjaci smatraju i da obećanje o slanju 4000 jedinica signalizira predanost Njemačke podršci Ukrajini naprednom vojnom tehnologijom. Dodatno, korištenje Karme na bojišnici pružit će značajnu priliku za testiranje tog sustava u stvarnim borbenim scenarijima, potencijalno utječući na njegovu tržišnu privlačnost i usavršavanje.
Kako se sukob u Ukrajini nastavlja razvijati, uvođenje lebdećeg streljiva HX-2 Karma moglo bi promijeniti igru na bojnom polju, mišljenje je dijela analitičara. Najnovija objava Njemačke naglašava sve veću ulogu precizno vođenog, autonomnog oružja u oblikovanju budućnosti ratovanja, pružajući Ukrajini moćan alat za poboljšanje njezinih taktičkih sposobnosti u borbi protiv Rusa.