GAZ-69 je jedno od prvih sovjetskih terenskih vozila. Prvi primjerak ovog kamiona s pogonom na sva četiri kotača, mase 1500 kilograma, sišao je s proizvodne trake tvornice Molotov u Moskvi 1952. godine, a zadnji još 1972. godine
Razvijen krajem 1940-ih, GAZ-69 je – blago rečeno – vozilo čiji dizajn datira iz vremena prije više od 80 godina. Ipak, upravo je to jedno od najnovijih vozila koje je ruska vojska poslala na bojište u Ukrajini. Nedavne fotografije prikazuju ga u blizini prve crte bojišta u 37. mjesecu rata protiv Ukrajine. Najmanje jedan primjerak viđen je opremljen improviziranim zaštitnim mrežama protiv dronova, piše Forbes.
Pojava ovih zastarjelih terenskih vozila još je jedan jasan pokazatelj ubrzane demehanizacije ruske vojske jer su gubici specijaliziranih oklopnjaka i druge teške opreme premašili 20.000 jedinica. Za usporedbu, cijela britanska vojska upravlja s oko 18.000 vozila.
Kako Rusi gube oklopna vozila brže nego što ih mogu nadomjestiti novom proizvodnjom ili reaktivacijom iz dugotrajnog skladištenja, sve više oslanjaju se na civilna vozila – ne samo za logističke svrhe, već i za izravne borbene operacije u Ukrajini.
'Znači... juriši u Ladi sada su postali uobičajeni?' zapitao se analitičar otvorenog koda Moklasen dok je pažljivo analizirao još jedan videozapis snimljen dronom ukrajinske jedinice, a koji prikazuje uništavanje ruskih kompaktnih automobila Lada tijekom napada krajem siječnja.
Vozna spirala smrti
Međutim civilna vozila znatno su osjetljivija na mine, topništvo, bespilotne letjelice i projektile nego vojni oklopnjaci. Prema nedavnom istraživanju, oklopljeni kamioni i civilna vozila – uključujući kombije, teretne kamione, osobne automobile, terenska vozila, pa čak i ona za golf – sada čine oko 70 posto ukupnih ruskih gubitaka u tom segmentu.
Prelaskom na civilni vozni park, ruske pukovnije preuzimaju ogroman rizik od ubrzane demehanizacije jer se ta vozila uništavaju još brže od preostalih oklopnjaka. To stvara začarani krug - otvara se potreba za još manje prikladnim prijevoznim sredstvima, poput električnih skutera, pa čak i konja i magaraca. Jedina preostala alternativa u takvom scenariju bila bi da ruski vojnici doslovno dopješače u bitku.
Rusi i dalje imaju više ljudstva i vozila
No demehanizacija njezine vojske ne znači nužno to da Rusija više nije sposobna za ofenzivne operacije ili za ostvarivanje postupnih teritorijalnih dobitaka u Ukrajini. Ruske oružane snage još uvijek raspolažu s više ljudstva i, nevjerojatno, više vozila nego Ukrajina – i spremne su ih žrtvovati kako bi ostvarile ograničene taktičke ciljeve.
Ipak, gubitak vojno prikladnih vozila znatno ograničava sposobnosti ruskih snaga. Demehanizirane pukovnije možda još mogu nadjačati i potisnuti ukrajinske brigade pod određenim uvjetima, ali realno gledano, takve oslabljene postrojbe ne mogu iskoristiti nastale praznine u ukrajinskoj obrani – jer jednostavno nemaju sredstava za to da ih brzo i učinkovito zaposjednu, zaključuje Forbes.