energetski tokovi

Rusija bi uskoro mogla izgubiti 5 milijardi dolara prihoda, a ključnu ulogu u tome ima Ukrajina

27.12.2024 u 08:38

Bionic
Reading

Rusija će uskoro izgubiti još jedan važan izvor prihoda za svoju ratnu kasu, a ključnu ulogu u tome ima Ukrajina

Sporazum koji omogućava tranzit ruskog prirodnog plina kroz Ukrajinu prema Europi ističe krajem godine. Time će Moskva ostati bez milijardi dolara prihoda ključnih za njenu ratnu ekonomiju, piše Business Insider.

Europske zemlje koje se opskrbljuju plinom iz ovog plinovoda izrazile su zabrinutost zbog mogućeg prekida isporuke. Međutim, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski više je puta izjavio da petogodišnji sporazum neće biti produžen.

S druge strane, Rusija je izrazila spremnost na produženje ugovora, iako je predsjednik Vladimir Putin prošlog tjedna izjavio da je "jasno" kako novog sporazuma neće biti.

Unatoč tome, situacija bi se mogla promijeniti.

Ukrajina razmatra nastavak angažmana?

Zelenskij je prošlog tjedna rekao da bi Ukrajina mogla razmotriti nastavak aranžmana pod uvjetom da Rusija ne koristi sredstva od prodaje goriva za financiranje rata.

U ponedjeljak je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da je tranzit plina složeno pitanje. „Situacija je vrlo zahtjevna i zahtijeva posebnu pažnju“, rekao je Peskov, prema navodima državne novinske agencije TASS.

Rusija bi mogla izgubiti 5 milijardi dolara od plina ove godine

Prekid petogodišnjeg tranzitnog sporazuma bio bi značajan udarac za Rusiju, koja bi prema izračunima Reutersa ove godine mogla zaraditi oko 5 milijardi dolara od prodaje plina kroz Ukrajinu, temeljenim na moskovskim prognozama cijena plina.

Prekid bi također imao posljedice za nekoliko europskih zemalja koje još uvijek ovise o ruskom plinu, uključujući Slovačku, Češku i Austriju. Iako postoje alternativni izvori energije i cjevovodi, oni bi mogli biti skuplji. Ukrajina bi također izgubila značajne prihode od tranzitnih naknada, koje godišnje iznose oko 800 milijuna dolara, prema procjeni konzultantske tvrtke iz Kijeva objavljenoj u Bloombergovom izvještaju iz rujna.

Ipak, ukrajinski prihod od tranzita čini samo „tričavih 0,5% godišnjeg BDP-a zemlje“, navode analitičari Centra za analizu europske politike (CEPA) u svom izvješću iz prošlog tjedna. Analitičari dodaju da je „besmisleno“ smatrati kako bi nastavak sporazuma Ukrajini pružio sigurnosna jamstva, s obzirom na to da je Rusija uvijek davala prioritet vlastitim interesima.

Rusija preusmjerava energetske tokove iz Europe

Zatvaranje ukrajinske tranzitne rute za ruski plin dodatno bi oslabilo Putinovu ratnu ekonomiju, koja je već pod pritiskom zbog opsežnih zapadnih sankcija usmjerenih na njenu naftnu i plinsku industriju. Energenti čine oko jednu petinu ruskog BDP-a, koji iznosi 2 bilijuna dolara. Prihodi od energije pali su za 24% prošle godine zbog sankcija, a pritisak se nastavlja i ove godine dok se Europa odvikava od ruskog plina.

Prije rata u Ukrajini, Rusija je opskrbljivala čak 40% europskog tržišta plina. Međutim, EU je značajno smanjio ovisnost o ruskom gorivu nakon početka sukoba. Kako bi se prilagodila, Rusija je diverzificirala svoju bazu kupaca, preusmjerivši najveći dio nafte koja je ranije išla u Europu prema Indiji i Kini.

Dana 20. prosinca, ruski energetski div Gazprom objavio je na Telegramu da je Kini isporučio rekordnu količinu plina putem istočnosibirskog plinovoda. Iako količina nije specificirana, navedeno je da je isporuka premašila ugovorne obveze s kineskom državnom tvrtkom China National Petroleum Corporation.