UREDNIK KOMERSANTA

Rusija nikad neće priznati ulogu u pokušaju državnog udara u Crnoj Gori

22.02.2017 u 12:47

Bionic
Reading

Svijet sve više prihvaća činjenicu da je zaista postojao plan državnog udara u Crnoj Gori, te da su informacije i dokazi koje su objavili britanski "Telegraph" i "Sky news" najbolja potvrda toga, tvrdi politički analitičar i urednik moskovskog "Komersanta" Genadij Sisojev.

"Za Crnu Goru je sada najvažnije da je sve postalo očigledno. Otkriveni identitet Širokova-Šišmakova, dokumentirana svjedočenja Aleksandra Sinđelića i drugih sudionika planiranog puča, trojica već osuđenih na osnovu dokaza i koje je sud prihvatio, i još mnogo čega drugog, svjedoče o glavnom: u Crnoj Gori je zaista spriječen pokušaj državnog udara realnog, a ne takozvanog, što god da su govorili skeptici ili zainteresirane osobe", rekao je Sisojev za podgoričke Dnevne novine, prenosi RTS. Tu činjenicu, dodao je, sve više prihvaćaju i u svijetu, jer je teško zamisliti da bi takve zaključke netko mogao nametnuti jednom Telegraphu ili Sky news.'I sada je za Crnu Goru najvažnije da sazna tko je sve od njenih političkih aktera umiješan u sve ono što se trebalo odigrati u listopadu', kazao je Sisojev.

On smatra da se teško može očekivati da službena Moskva jasno i otvoreno prizna umiješanost njenih državnih tijela u događaje u Crnoj Gori uoči 16. listopada, bez obzira na to što dokazi o umiješanosti dvojice ruskih državljana i njihovoj povezanosti sa specijalnim službama Rusije izgledaju 'dosta uvjerljivo'.

'Otkriveni identitet Eduarda Šišmakova i njegova pripadnost vojnim strukturama (u koje svakako spada i vojna tajna služba GRU) je prilično ozbiljna stvar. Međutim, to ne znači da će Moskva priznati povezanost svoje vojne obavještajne službe s pokušajem puča u Crnoj Gori. Čak i da je Širokov Šišmakov kojim slučajem u beogradskom hotelu 'Slavija' zaboravio iskaznicu dužnosnika GRU-a, u ruskim medijima bi odmah procurila kopija ukaza o njegovom odlasku u mirovinu još prije pola godine. I bilo bi rečeno da je putovnicu na novo ime dobio koristeći stare veze u državnim strukturama', smatra Sisojev. To, kako kaže, nije puka pretpostavka.

Kada Zapad danas optužuje Rusiju da šalje svoje vojnike u istočnu Ukrajinu u pomoć tamošnjim pobunjenicima, Moskva hladno odgovara da su ti vojnici ili već umirovljeni, ili na godišnjem odmoru, te da službena Rusija s tim nema nikakve veze. 'Uostalom, i u najnovijim demantijima ruskih dužnosnika indikativno zvuči poruka da neki ruski državljani 'možda i mogu biti umiješani u događanja u Crnoj Gori, ali Moskva s tim nema veze, jer ne može da zna što radi svaki od njenih 140 milijuna građana'', kaže Sisojev.

A među tim građanima su, ukazao je, i jedan visoki dužnosnik Jedinstvene Rusije, čije izjave o Crnoj Gori više liče na instrukcije podređenim političarima u toj državi, kao i ključni čovjek Ruskog instituta za strategijske studije za Balkan koji uporno gura crnogorsku opoziciju na ulične prosvjede.