kremlj se ne šali

Rusija testira najveći svjetski nuklearni bombarder: Što je to Bijeli labud?

12.07.2023 u 19:50

Bionic
Reading

Američki časopis Newsweek objavio je, pozivajući se na ruske medije, da Moskva trenutno testira nadograđenu verziju najvećeg svjetskog nadzvučnog nuklearnog bombardera i nosača raketa Tupoljev Tu-160M ​​​​znanog i kao 'Bijeli labud'

List navodi da Moskva testira poboljšani model strateškog bombardera Tupoljev Tu-160M ​​​​koji će biti opremljen naprednijim oružjem i sustavima za elektroničko ratovanje.

Ruski državni mediji opisali su letjelicu kao najveću i najsnažniju svjetsku nadzvučnu vojnu letjelicu do sada, s promjenjivom geometrijom krila, navodi se u izvješću koje je prenio Newsweek.

Serija Tu-160, također poznata pod NATO oznakom 'Blackjack' i nadimkom 'Bijeli labud', dizajnirana je za gađanje ciljeva na velikim udaljenostima u izoliranim područjima s konvencionalnim i nuklearnim oružjem.

Ovaj bombarder, zajedno s ruskim bombarderima Tu-95MS, čini glavni dio dalekometnih sposobnosti Moskve.

Prema podacima vojne publikacije The Drive ovaj zrakoplov bio je posljednji strateški bombarder koji je koristila ruska vojska tijekom Hladnog rata.

Svoj prvi let obavio je u prosincu 1981., a ruske su vlasti ponovno pokrenule proizvodnju 2015. godine.

Nova verzija Tu-160 proizvedena je 2017. godine, a prvi put je poletjela početkom 2018. godine.

Tu-160 s četveročlanom posadom može nositi do 12 krstarećih projektila sposobnih za nuklearni napad, poput Kh-55 čiji je maksimalni domet 3000 kilometara, a domet same letjelice je 12.500 kilometara.

  • +11
Ruski bombarder Tu-160M Izvor: Profimedia / Autor: - / Sputnik / Profimedia

Do početka 2023. Rusija je imala devet bombardera Tu-160 opremljenih krstarećim projektilima za nuklearni napad Kh-55SM, zajedno sa sedam dodatnih modificiranih verzija zrakoplova.

Modeli Tu-160 često se uspoređuju s teškim strateškim bombarderom B-2 Spirit američkog ratnog zrakoplovstva ili B-1 Lancerom, nadzvučnim teškim bombarderom varijabilne geometrije.

Izvješće je pokazalo da je trenutačni rat u Ukrajini stavio u središte pozornosti ruske zračne snage, pri čemu ni Moskva ni Kijev nisu uspjeli uspostaviti zračnu nadmoć u mjesecima žestokih borbi.