Napad tisuća pristaša desničarskog bivšeg predsjednika Jaira Bolsonara na brazilski Kongres, Vrhovni sud i predsjedničku palaču šokirao je i zgrozio svjetske čelnike
Pristaše odbijaju priznati Bolsonarov poraz na nedavnim izborima, a bivši predsjednik nikada nije javno priznao da je izgubio.
Indijski premijer Narendra Modi napisao je da je "duboko zabrinut zbog vijesti o neredima i vandalizmu" u tvitu upućenom Bolsonarovom nasljedniku, ljevičaru Luizu Inaciju Luli da Silvi.
"Demokratske tradicije svi moraju poštovati. Pružamo punu podršku brazilskim vlastima", napisao je Modi.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je u ponedjeljak da su "nasilni napadi na demokratske institucije napad na demokraciju koji se ne može tolerirati" i da Berlin "stoji uz predsjednika Lulu i Brazilce".
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen osudila je na Twitteru "napad na demokraciju u Brazilu", a predsjednik Europskog vijeća Charles Michel napisao je da su Lulu "demokratski izabrali milijuni Brazilaca putem poštenih i slobodnih izbora" i da ima punu potporu EU-a.
Tijekom nereda u Brasiliji, pristaše Bolsonara upali su u zgradu Kongresa nakon što su probili barikade, popeli se na krov i razbili prozore.
Potom su svoj bijes usmjerili na obližnji Vrhovni sud i Palacio do Planalto, ured predsjednika. Sigurnosnim snagama trebalo je nekoliko sati da vrate kontrolu nad područjem.
Lula je potpisao dekret o saveznoj intervenciji, čime je omogućio vladi da preuzme odgovornost za javnu sigurnost u Brasiliji, "kao odgovor na terorističke aktivnosti", priopćilo je ministarstvo pravosuđa.
Stotine ljudi je uhićeno, pišu mediji.
Bolsonaro je u nedjelju navečer tvitao da su "mirni, zakoniti prosvjedi dio demokracije".
"Međutim, uništavanja i invazije javnih zgrada poput ovih danas, kao i one koje je prakticirala ljevica 2013. i 2017., izmiču pravilu", napisao je bivši predsjednik.
Od Meksika do Čilea, latinoamerički lideri osudili su napade i zauzeli se za Lulu, 77-godišnju ljevičarsku ikonu, koji je prisegnuo za treći predsjednički mandat ovog mjeseca.
Meksički predsjednik Andrés Manuel López Obrador nazvao je nerede "prijekornima i antidemokratskima" i naglasio da Lula ima "potporu progresivnih snaga svoje zemlje, Meksika, Amerike i svijeta".
"Moja bezuvjetna podrška i potpora argentinskog naroda Luli protiv ovog pokušaja državnog udara", tvitao je argentinski predsjednik Alberto Fernandez.
Čileanski predsjednik Gabriel Borić opisao je nerede "kukavičkim i podlim napadom na demokraciju".
Upadima u brazilske institucije zgroženi su i Kuba, Urugvaj i Bolivija.