Hrvatski sabor u utorak nastavlja sjednicu raspravom o izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji (POS) kojima je cilj ublažavanje negativnog utjecaja povećanja cijena stanova i povećanje ponude priuštivih stanova te o novom Zakonu o grobljima.
Značajno povećanje troškova gradnje i prodajnih cijena stanova dovelo je do nemogućnosti ugovaranja izvođenja radova u programima POS-a te se postupci javne nabave često poništavaju jer izvođači radova, s obzirom na zakonski određene najviše moguće cijene, nemaju ekonomski interes za sudjelovanje u tim postupcima, navodi se u prijedlogu izmjena zakona.
Stoga se ide u izmjene zakona po hitnom postupku kako bi se povećala najveća prodajna cijena POS-ovih stanova s 1.792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura, tj. uskladila s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu u 2024.
Novost je i da će mlađi od 45 godina koji kupuju ili grade prvu nekretninu, dobiti 50 posto povrata poreza na dodanu vrijednost i punog iznosa poreza na promet nekretnina, a ključno je da su ugovor o kupoprodaji ili uporabna dozvola postali pravomoćni nakon 1. siječnja 2025.
Pravo na isplatu potpore ne ostvaruje se ako je ugovorena cijena stambene nekretnine 30 posto viša od prosječne cijene metra četvornog stana definirane ovim Zakonom ili ako je korisna površina stambene nekretnine 30 posto veća od površine propisane Zakonom. Također korisnici potpore morat će ju vratiti ako u roku 5 godina otuđe ili iznajme tu nekretninu ili odjave prebivalište i ne koriste ju.
Pokreće se i program priuštivog najma stanova uz naknadu vlasnicima stanova koji više godina stoje prazni. APN će putem javnih poziva pribavljati nekretnine od države, lokalnih samouprava te pravnih i fizičkih osoba, a oni će se davati u najam na najmanje tri godine s mogućnošću produljenja najviše do deset godina.
U utorak rasprava i o novom Zakonu o grobljima
U utorak zastupnici će raspraviti i novi Zakon o grobljima kojim se, između ostalog, predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., a koji veličaju srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku, poput mauzoleja pripadniku srpskih paravojnih postrojba Vukašinu Šoškočaninu u Borovu Selu.
Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana te veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu - i to u roku od 30 dana od stupanja Zakona na snagu.
Sporne nadgrobne spomenike moći će prijaviti bilo tko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na razini županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti. SDP-ov prijedlogu o razrješenju glavnog državnog odvjetnika Vlada odbila jer je protivan Zakonu o DORH-u
U srijedu na dnevnom redu je rasprava o SDP-ovom prijedlogu zaključka, kojim bi se Vladu obvezalo da pokrene postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, a koji je Vlada RH već ranije odbila, uz obrazloženje kako Hrvatski sabor za to nema zakonske ovlasti i da je taj zaključak protivan odredbama Zakona o državnom odvjetništvu.
„Ovaj prijedlog zaključka podnosi se isključivo zbog vršenja političkog pritiska na rad glavnog državnog odvjetnika, čime se grubo zadire u jedno od temeljnih ustavnih i zakonskih načela o samostalnosti i neovisnosti pravosudnih tijela", ocijenili su u Vladi RH.
SDP je u saborsku proceduru uputio zaključak kojim bi Sabor obvezao Vladu da pokrene postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Turudića, i tvrde da je on - "čovjek bez integriteta" i "alat u rukama premijera Andreja Plenkovića u borbi protiv borbe protiv korupcije". Do kraja tjedan na rasporedu su još tri prijedloga zakon, u četvrtak o državnoj informacijskoj infrastrukturi i o sportskoj inspekciji te u petak o potvrđivanju naprednog okvirnog sporazuma između EU-a i Republike Čile.
U petak Hrvatski sabor će također glasati o svim točkama raspravljenim ovaj i prošli tjedan, a u Velikom tjednu pred blagdan Uskrsa, neće biti zasjedanja, a zastupnici se u klupe vraćaju nakon Uskrsa.