SAD predvodi više od 30 zemalja koje su utorak osudile Kinu zbog "zastrašujuće represije" nad muslimanima u zapadnoj pokrajini Xinjianga na marginama
SAD predvodi više od 30 zemalja koje su utorak osudile Kinu zbog "zastrašujuće represije" nad muslimanima u zapadnoj pokrajini Xinjianga na marginama Opće skupštine UN-a.
Ističući zlostavljanja nad etničkim Ujgurima i drugim muslimanima u Kini, zamjenik američkog državnog tajnika John Sullivan rekao je da UN i njezine članice imaju "jedinstvenu odgovornost progovoriti nakon što se preživjeli moraju suočavati s užasima državne represije".
Sullivan je rekao da članice UN-a trebaju osigurati osnivanje globalnog tijela koje će pobliže pratiti kršenja ljudskih prava u Kini i dodao da se mora tražiti "hitan i nesmetan" pristup visokog povjerenika UN-a za ljudska prava Xinjiangu.
Sullivan je rekao da je na događaju koji su uz SAD organizirale Kanada, Njemačka, Nizozemska i Velika Britanija, prisustvovalo više od 30 zemalja UN-a, predstavnici Europske unije i više od 20 nevladinih organizacija, kao i žrtve Ujguri.
"Pozivamo ostale da se pridruže međunarodnim naporima i zaustave strašnu kampanju represije u Kini. Povijest će suditi međunarodnoj zajednici po tome kako je odgovorila na takve napade na ljudska prava i fundamentalne slobode", rekao je Sullivan.
Paola Pampaloni iz Europske službe vanjskih poslova rekla je da je EU "uznemiren" situacijom i pozvao na slobodan pristup Xinjiangu.
"Zabrinuti smo zbog informacija o zlostavljanju i mučenju. Kina nas uvijek poziva u svoje kampove pod njihovim uvjetima pa trenutno pregovaramo o slobodnom ulasku", rekla je Pampaloni.