Sjedinjene Države su u četvrtak najavile novu politiku ograničenja izdavanja viza za stanovnike južnokavkaske republike Gruzije, nakon što je tamošnja vlada donijela kontroverzni zakon o otkrivanju inozemnog financiranja
"Ministarstvo vanjskih poslova provodi novu politiku ograničenja izdavanja viza za Gruziju koja će se primjenjivati na pojedince koji su odgovorni ili su suučesnici u potkopavanju demokracije u Gruziji, kao i na članove njihovih obitelji", rekao je američki državni tajnik Antony Blinken u izjavi.
"To uključuje pojedince odgovorne za suzbijanje civilnog društva i slobode mirnog okupljanja u Gruziji putem kampanje nasilja ili zastrašivanja."
Unatoč masovnim prosvjedima, gruzijska vlada je prošli tjedan odobrila zakon kojim se nastoji ograničiti strani utjecaj na nevladine organizacije, pooštravanjem odgovornosti humanitarnih organizacija i neovisnih medija koji više od 20% prihoda primaju iz inozemnih izvora.
Protivnici zakona strahuju da bi se on mogao koristiti za progon disidenata, po uzoru na međunarodno kritizirani zakon protiv stranih agenata u Rusiji.
Blinken je rekao da bi zakon koji je uvela vladajuća stranka Gruzijski san "ugušio ostvarivanje slobode udruživanja i izražavanja, stigmatizirao organizacije koje služe građanima Gruzije i spriječio neovisne medijske organizacije koje Gruzijcima omogućuju pristup visokokvalitetnim informacijama".
Blinken je također naveo "jasne naznake kampanje zastrašivanja i upotrebe nasilja za suzbijanje mirnih prosvjeda", dodajući da i zakon i represivna taktika potkopavaju gruzijsku demokraciju i temeljne slobode na koje gruzijski narod ima pravo.
Državni tajnik je rekao da će Washington također preispitati bilateralnu suradnju s Tbilisijem.
Zakon još nije na snazi. Prozapadna gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili uložila je veto, iako ga parlament može odbaciti.
Europska unija je, također, oštro kritizirala zakon i upozorila da bi on mogao unazaditi napore Gruzije da postane članica Unije.