Američki predsjednik Barack Obama doputovao je u nedjelju u Tursku na summit čelnika Skupine 20 najvećih svjetskih gospodarstava (G20), čije je održavanje zasjenjeno napadima u Parizu i zbog kojih će borba protiv militanata Islamske države doći na vrh dnevnog reda skupa. Na jugu Turske džihadist Islamske države se raznio pri čemu je ozlijeđeno četvero policajaca. Summit G20 održava se u Antalyji u ponedjeljak i utorak
Obama, koji je nazvao napade u francuskoj prijestolnici sramotnim pokušajem da se terorizira nedužno stanovništvo, suočen je s pitanjem na koji način bi Zapad trebao odgovoriti sada kada je postalo jasno da Islamska država predstavlja prijetnju koja daleko prelazi njezina militantna uporišta u Siriji i Iraku.
Washington očekuje da će Francuska odgovoriti preuzimanjem veće uloge u zračnim udarima protiv Islamske države, koje provodi koalicija na čelu sa SAD-om.
Međutim, Obama također želi nagovoriti druge europske i bliskoistočne države na određenije korake kako bi pokazali svoju vojnu predanost, rekao je jedan američki dužnosnik prije Obaminog odlaska na devetodnevni put u inozemstvo.
Sada treba pričekati i vidjeti hoće li SAD htjeti još veći angažman nakon što je već pojačao zračne udare i poslao mali broj vojnika za specijalne operacije u sjevernu Siriju kako bi savjetovali oporbene snage u borbi protiv Islamske države, piše Reuters.
Dvodnevni summit G20 okupit će čelnike najvećih svjetskih gospodarstva na lokaciji samo 500 kilometara udaljenoj od Sirije, u kojoj je četiri i pol godine sukoba pretvorilo militante Islamske države u globalnu sigurnosnu prijetnju i izazvalo najveći migrantski val u Europi od Drugog svjetskog rata.
Šefovi država i vlada pripremaju i posebnu deklaraciju vezanu za napade u Parizu, kazalo je više izvora. Ta bi zajednička izjava trebala biti objavljena odvojeno od tradicionalnog zajedničkog završnog priopćenja G20 koje je obično posvećeno ekonomskim pitanjima.
Obama bi se trebao sastati s turskim predsjednikom Tyyipom Erdoganom prije početka summita, a kasnije, na radnoj večeri sa svjetskim čelnicima, očekuje se rasprava o Siriji, od protuterorizma do izbjegličke krize.
Čelnici Skupine 20 najvećih svjetskih gospodarstva (G20) složit će se u ponedjeljak da je migracija globalni problem koji se mora koordinirano rješavati, navodi se u nacrtu izjave koja bi trebala biti usvojena na skupu u Turskoj.
Također će se dogovoriti da sve zemlje trebaju pomoći u rješavanju migrantske krize, za koju se očekuje da će dovesti u Europu milijun ljudi s Bliskog istoka i iz Afrike samo ove godine, putem prihvaćanja izbjeglica i pružanja humanitarne pomoći.
Europa i Turska, koje su najteže pogođene izbjegličkom krizom, traže od G20 da prizna to pitanje kao globalni problem te da pomogne financijski u njegovom rješavanju, unatoč protivljenju Kine, Indije i Rusije.
'Pozivamo sve države da pridonesu odgovoru na ovu krizu i podijele s njom povezani teret, uključujući i preseljavanje izbjeglica, druge oblike humanitarnog prihvata, humanitarnu pomoć i napore kako bi izbjeglice dobile pristup raznim službama, obrazovanju i prilikama za osiguravanje sredstava za život', navodi se u nacrtu izjave koji je dobio na uvid Reuters.
Nacrt izjave još moraju usvojiti svi čelnici i trebala bi biti objavljena u ponedjeljak.
Čelnici G20 također će se dogovoriti da će povećati financiranje međunarodnih organizacija koje se bave migrantima, kao što traži Europa, i rješavati uzroke izbjeličke krize, kao što je rat u Siriji, navodi se u nacrtu.