Španjolski socijalisti premijera Pedra Sancheza predstavili su u ponedjeljak Zakon o amnestiji kojim se ukida "kaznena, administrativna i računovodstvena (financijska)" odgovornost za osobe koje su od siječnja 2012. do studenog 2023. sudjelovale u organiziranju zabranjenog referenduma o neovisnosti Katalonije.
Obustava sudskih postupaka protiv organizatora referenduma 2017., ali i svojevrsnog neobvezujućeg 2014., rezultat je nagodbe Sancheza i katalonskih zagovornika neovisnosti.
Sanchez će zahvaljujući podršci separatističkih stranaka Katalonije, autonomne pokrajine na sjeveroistoku, imati dovoljnu podršku u parlamentu da dobije novi četverogodišnji mandat na čelu Španjolske. Njegova Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE), nakon neizvjesnih izbora u srpnju, nakon kojih je dobila 121 zastupnika, dogovorila je potporu ukupno 179 od 350 zastupnika. U četvrtak će zastupnici glasati o novoj vladi.
"Zakon o amnestiji radi institucionalne, političke i društvene normalizaciju u Kataloniji", napisan na 23 stranice, prvi put je javno objavljen u ponedjeljak popodne. Trebao bi biti usvojen u parlamentu prije početka glasanja o vladi.
Na tome je inzistirao bivši katalonski premijer Carles Puigdemont koji se šest godina nalazi u egzilu u Belgiji, nakon što je proglasio republiku Kataloniju, a čije proglašenje nije bilo primijenjeno.
Amnestijom je predviđen oprost za sve osobe protiv kojih se vodi postupak za "djela počinjena s namjerom isticanja, promicanja ili traženja odcjepljenja i neovisnosti Katalonije". Više stotina osoba, od političara koji su osmislili referendum, preko zaposlenika u školama koji su postavljali glasačke kutije, do gradonačelnika koji su promovirali referendum ili ga financirali bit će oslobođeni progona.
To se odnosi i na samog Puigdemonta, te još četvero bivših članova katalonske vlade, koji se nalaze u inozemstvu a za kojima je u Španjolskoj raspisan uhidbeni nalog.
U obrazloženju prijedloga zakona navodi se da je amnestija potrebna kako bi "se riješio politički sukob", te da je takav zakon "u skladu sa španjolskim ustavom", i da nije novost u Španjolskoj.
U nedjelju se protiv njegovog uvođenja okupilo dva milijuna prosvjednika diljem Španjolske, izvijestila je oporbena Narodna stranka (PP) desnog centra, koja je organizirala prosvjed. Tehnička lijeva vlada procijenila je broj okupljenih na 450.000.
Prosvjednici smatraju da će oprost organizatorima referenduma, potaknuti zagovornike neovisnosti na novi pokušaj odcjepljenja Katalonije. Stranke desnice i dio pravnika nastoje osporiti uvođenje amnestije tvrdeći da se njome potkopavaju postojeći zakoni. Prosvjedi se održavaju u ponedjeljak navečer pred sjedištem socijalističke stranke u Madridu, jedanaesti dan zaredom.
"PSOE upravo provodi državni udar", izvijestila je desna stranka Vox u pozivu na prosvjed.
Sindikat španjolske policije, čiji su članovi intervenirali prije šest godina suzbijajući katalonski referendum, a koji je bio zabranio Ustavni sud, usprotivili su se amnestiji. Sindikat "Solidarnost", blizak španjolskoj desnici, najavio je opći štrajk za 24. studenoga.