Sarajevo je i u utorak, treći dan za redom, bio grad s ogromnom koncentracijom onečišćenja zraka opasnom po ljudski život, sudeći prema pokazateljima koji su tijekom jutra bili dostupni na mjernoj postaji postavljenoj u krugu američkog veleposlanstva u Bosni i Hercegovini
U 9 sati ujutro indeks kvalitete zraka (AQI) bio je na brojci 383, duboko unutar zone koja označava opasno stanje koje utječe na život i zdravlje svih ljudi.
Ta se zona kreće u rasponu AQI od 300 do 500 i oznaka je za situacije ekstremnog zagađenja koje obilježavaju visoke koncentracije čestica prašine, sumpornog dioksida i ugljičnog monoksida.
Klasifikaciju prema indesu AQI primjenjuje američka Agencija za zaštitu okoliša (EPI), a prema njihovim pokazateljima Sarajevo je i utorak ponovo bio najzagađeniji grad na svijetu.
Drugi na toj neslavnoj ljestvici je glavni grad Indije New Delhi, gdje je indeks kvalitete zraka bio 241, u zoni označenoj kao 'vrlo nezdrava', no koja je još uvijek za stupanj bolja od one u koju je svrstano Sarajevo.
Vlasti Sarajevske županije za sada nisu poduzele nikakve mjere radi zaštite zdravlja stanovništva, a jedino je za srijedu najavljena izvanredna sjednica županijske skupštine na kojoj će raspravljati o ovom problemu.
Županijski zavod za javno zdravstvo ipak je uputio preporuku građanima da što manje vremena provode na otvorenome i otrovnome zraku.
Značajno povećanje vrijednosti onečišćujućih tvari, odnosno indeks kvalitete zraka veći od 200, u utorak je zabilježen i u industrijskim središtima Lukavcu i Tuzli.