Premijer Andrej Plenković i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević obratili su se javnosti nakon izvanrednog sastanka sazvanog zbog tragedije u Prečkom. Predsjednik Vlade sazvao je sastanak s članovima Vlade i gradonačelnikom Zagreba, kako bi se razmijenile informacije o tragediji u OŠ Prečko i koordinirale daljnje aktivnosti oko sigurnosti u školama i psihološke podrške za učenike, roditelje i djelatnike škole
Plenković je izrazio sućut i potvrdio da nitko od ozlijeđenih nije životno ugrožen. 'U ovom trenutku bih zahvalio svim djelatnicima policije, u zdravstvu i drugim službama koje su od jutros aktivne u vezi ovog slučaja', rekao je Plenković.
'Mi smo zatečeni i zgroženi ovako teškim zločinom. U ovom trenutku, ne možemo reći da je bilo riječ o događaju koji je ideološki obojan ili da ima terorističke elemente. Mislimo da je riječ o događaju koji je nastao zbog zdravstvenih poremećaja, ali ovakav događaj otvara niz pitanja koja se odnose na sigurnost u školama', dodao je Plenković, prenosi N1.
'Stoga smo danas odlučili u ovih nekoliko dana dok su praznici vidjeti što možemo dodatno učiniti u pogledu sigurnosti; od toga da se sve školske institucije obavezno zaključavaju te tehnička poboljšanja, u odnosu na vrsta vrata u školama. I da više ne dolazi do situacija da netko ulazi u škole, a da u tom trenutku nema nikoga od tehničkog osoblja da prati taj trenutak ulaska nekoga tko nije učenik ili učenica, ili pak roditelj koji dolazi po djecu', najavio je.
Također, dodao je, u sistematizaciji škola predvidjet će se mjesto za osobe koje bi bile kvalificirane, i s posebnim znanjima koja se odnose na sigurnost, jer nije isto je li na porti sjedi osoba zadužena za čišćenje ili domar, ili netko tko je upućen i istreniran da spjrečava takve iznimno rijetke, ali moguće situacije.
'Poduzet ćemo mjere kako bismo podignuli stupanj sigurnosti u školama', ustvrdio je Plenković te dodao: 'Ovo što se danas dogodilo je jako teško predvidjeti, da će doći osoba koja ima ozbiljne zdravstvene poteškoće i da će počiniti nezapamćeno kazneno djelo. Ovo nitko od nas nije mogao niti naslutiti ni zamisliti.'
'Morat ćemo s ekspertima razmisliti o svim mogućim najgorim nepredviđenim scenarijima i imati rješenja. Želimo da sigurnost u školama bude viša, da se ovo ne ponovi', poručio je premijer.
'Ovo se ne smije više dogoditi'
Tomislav Tomašević je također najprije izrazio sućut. 'Vjerujem da svi normalni ljudi u cijeloj RH osjećaju i šok i nevjericu i neizmjernu tugu. Ovo se ne smije dogoditi više ni u Zagrebu ni u Hrvatskoj. Zajedno ćemo raditi na rješenjima', rekao je zagrebački gradonačelnik.
Tomašević je kazao da je sastanak trajao dva sata te da se mora djelovati odmah. 'Moramo djelovati hitno, moramo djelovati odmah. Imamo konsenzus oko toga da je unajmljivanje zaštitarski tvrtki jedna razina koja neće biti dovoljna u odnosu na osobe koje bi u sistematizaciji bile dio radnog kolektiva škole, koje isto mogu pomoći u prevenciji vršnjačkog nasilja ili drugim situacijama. U tom smislu imamo konsenzus. Financije ne mogu ni ne smiju biti prepreka', poručio je.
Moguće opcije za povećanje sigurnosti u školama
Javnosti se obratio i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs. Opisao je nekoliko mogućih opcija za povećanje sigurnosti u hrvatskim školama.
'Detektore smo puno puta diskutirali, međutim, to nigdje više-manje nije zaživjelo, ulazak djece bi bio otežan, pogotovo u velikim školama. Razgovarali smo koje bi mjere mogle biti primijenjene, neke su napuci u smislu zaključavanja vrata nakon ulaska djece u školu, do toga da ćemo izmijeniti neke pravilnike i propise o sistematizaciji radnih mjesta. Ja i dalje mislim da su škole sigurne zahvaljujući djelatnicima, a dodatnim mjerama ćemo dodatno povećati sigurnost', rekao je Fuchs.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić osvrnula se i na izjavu majke napadača o njegovom mentalnom zdravlju. 'Mi sada govorimo o današnjem izoliranom slučaja u kojem se govori o bolesti koja je kronična, koja je redovito liječena, gotovo svakodnevno', kazala je Hrstić.
Što se tiče izjave majke, kaže da su to navodi iz medija, te da ona ne tvrdi da su to neistine, ali 'ne znači nužno ni da je potpuna isitina'. 'Radi se o osobi koja ima poznatu dijagnozu i ta dijagnoza ima oscilacije. Je li se nešto jučer moglo predvidjeti, nemam informacija da bi se nešto moglo dokazati', dodala je Hrstić.