ŠLAMPERAJ VLADAJUĆE STRANKE

SDP-u prijeti kazna od pola milijuna kuna

16.03.2014 u 16:22

Bionic
Reading

SDP-u prijeti do pola milijuna kuna kazne zbog kašnjenja s predajom godišnjeg financijskog izvješća Državnom izbornom povjerenstvu, što su po prvi put od ove godine sve stranke zakonski dužne činiti.

Rok za predaju izvješća bio je 3. ožujka, a izvješće SDP-a stiglo je 14. ožujka, rekla je za Media servis potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva Zdravka Ćufar Šarić. Objasnila je kako je za spomenutu povredu zakona predviđena novčana sankcija. Onu administrativnu izriče DIP, no kako je izvješće u međuvremenu stiglo, ona više nije aktualna, rekla je Ćufar Šarić. Drugu sankciju donosi Prekršajni sud na prijedlog Državnog odvjetništva.

'DIP će o ovoj...hm, o ovom prekršaju obavijestiti DORH. Poslat ćemo obavijest DORH-u koje će procijeniti hoće li pokretati postupak ili ne, iako je zakonom zaista propisano da to predstavlja kršenje zakona. Kazna iznosi od 50 do 500 tisuća kuna za političke stranke. Za koju visinu kazne će se odlučiti prekršajni sudac, to ovisi o njegovoj procjeni', pojasnila je potpredsjednica DIP-a.

Iz SDP-a su kašnjenje pravdali u priopćenju kao tehnički previd odjela računovodstva koji je samoinicijativno ispravljen čim je uočen. Ističu kako su na njihovoj službenoj stranici u roku objavljeni financijski izvještaji, zajedno s godišnjim programom rada, financijskim planom te izvješćem o donacijama. Zanimljivo, tehničkog previda nije bilo prema Državnom uredu za reviziju i Fini, kojima je izvješće na vrijeme predano. Ćufar Šarić vjeruje da se radilo o previdu.

'Vjerojatno su previdjeli novu obavezu koja je zakonom propisana, pa su pretpostavljam smatrali da su je i izvršili. Međutim, eto, zakone treba pratiti. Naročito političke stranke koje su u Saboru i koje ih donose', istaknula je Ćufar Šarić.

Ostaje vidjeti hoće li SDP na kraju morati posegnuti u blagajnu zbog previda obaveze prema izmijenjenom Zakonu o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe. Lanjsko kašnjenje, podsjetimo, koštalo ih je pet milijuna kuna. Nakon što su Ustavni sud tražili ocjenu spomenutog zakona, članak po kojem su kažnjeni je ukinut. No grešku su svejedno ponovili.