Čak 33 zastupnika, od kojih većina dolazi iz SDP-a, potpisalo je zahtjev kojim traže od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti Zakona o udomiteljstvu, za kojeg smatraju da je diskriminatoran. Kako su poručili na press konferenciji u Saboru nadaju se da će Ustavni sud što prije razmotriti njihov zahtjev
'Prije nekoliko desetaka godina borili smo se protiv fašizma. Danas je i ovo antifašistička borba, borba za svakog čovjeka i borba protiv diskriminacije', poručila je na press konferenciji u Saboru SDP-ova Sabina Glasovac.
Podsjetila je kako Zakonom o udomiteljstvu, koji je izglasan u prosincu 2018., nije dopušteno udomljavanje registriranim partnerima. SDP je tada, dodala je, to pokušao ispraviti amandmanom, no Vlada ga je odbila 'govoreći da radi u korist djece'. 'Ne postoji niti jedan realni element koji je Vlada dala da osobe u registriranom partnerstvu ne mogu biti udomitelji. Niti jedan građanin ne smije biti diskriminiran', rekla je Glasovac.
U SDP-u su se odlučili Ustavnom sudu poslati zahtjev, a ne prijedlog za ocjenu ustavnosti, jer u slučaju zahtjeva Ustavni sud mora ocjenjivati ustavnost.
'Nadamo se da ovaj predmet neće dugo stajati u ladici i da će Ustavni sud o njemu pravovremeno odlučivati', poručio je SDP-ov Peđa Grbin. Napomenuo je kako je isključivanjem formalnih i neformalnih životnih partnera iz udomljavanja povrijeđen niz odredbi Ustava, ali i prava Europske unije, jer se izuzeće ne odnosi samo na hrvatske građane, već i na građane Europske unije.
Zahtjev za ocjenu ustavnosti potpisala su 33 zastupnika. Od njih je 25 iz SDP-a, dok ih osam dolazi iz drugih stranaka te redova nezavisnih zastupnika i manjina. Zahtjev su dodatno potpisali SDSS-ov Boris Milošević, zastupnika talijanske manjine Furio Radin, HSS-ovi Željko Lenart i Davor Vlaović, Mirando Mrsić iz Demokrata te tri neovisna zastupnika - Marko Vučetić, Tomislav Žagar i Bojan Glavašević.
'Gejevi i lezbijke imaju obitelj kao i svi mi ostali', kazao je Glavašević, dodavši da se diskriminatorne odredbe ne nalaze samo u Zakonu o udomiteljstvu, nego i u Zakonu o hrvatskom državljanstvu.
Da je zakon diskriminatoran smatra i Mirando Mrsić. 'Zakon o udomiteljstvu je politički uškopljen kako bi se zadovoljile ideološke potrebe HDZ-a. Ovo pokazuje da HDZ i njegovi nazadnjački spavači nisu spremni za europsku Hrvatsku', kazao je Mrsić.