Još uvijek se ne zna što je točno uzrokovalo strujni kolaps u u četirima zemljama regije, a moguće objašnjenje pokušat će dati međunarodna istraga. Ne zna se niti što će se događati s odabirom opskrbljivača javne usluge u Zagrebu s obzirom na to da je Gradska plinara Zagreb-Opskrba podnijela tužbu Upravnom sudu i zatražila poništenje HERA-inog natječaja. O tome i ostalim aktualnim temama iz područja energetike govorilo se u emisiji 'U mreži Prvog'
Šef Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS) Danko Blažević rekao je u emisiji Hrvatskog radija kako je trenutna situacija u sustavu stabilna.
'Što se tiče incidenta koji se dogodio u petak, radi se analiza koja ne može biti brza kako bismo željeli. Analize se rade na osnovi metodologije koja uključuje obvezu osnivanja istražnog tijela. Dopušteno vrijeme za izradu analize je šest mjeseci', kaže on. Dodaje kako je bolje pričekati rezultate istrage nego širiti lažne informacije. Blažević naglašava kako je dezinformacija da se dogodio požar na dalekovodu te da je onda struje nestalog zbog toga.
'Dogodio se nesretni splet okolnosti da su dva nezavisna dalekovoda ispala na području Balkana što je izazvalo preraspodjelu tijekova snaga u cijeloj mreži te preopterećenja i raspad dijela sustava', govori. Blažević naglašava kako se ne očekuje ponavljanje ovakve situacije. Rade se pripreme za sezonu i nastoji se da ne bude isključeno ništa što se tiče planiranih radova.
Državni tajnik Ministarstva gospodarstva Ivo Milatić kazao je kako je mreža u odličnom stanju te nije došlo do raspada sustava zbog raspada naše mreže nego zbog spleta okolnosti koje su se dogodile u drugim državama.
'Bitno je znati da je stanje mreže u priobalnom području pa sve do Rijeke nedostatno za ogroman interes proizvođača za izgradnju novih kapaciteta u novim izvorima energije, što je rezultiralo da je u Nacionalnom planu oporavka u nacionalnoj mreži omogućeno da se u prijenosnoj mreži omogući da se postojeći vodovi zamijene s visoko učinkovitim vodovima koji će poduplati njihov kapacitet', naglasio je.
Dodao je kako do kraja ovog desetljeća Hrvatska mora početi graditi 400 kilovoltnu mrežu, kako bi potencijalni šokovi bili sve manji. Rekao je, za sve one koji žele ugraditi solare na svoje kuće, da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izdašno to potpomaže.
Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić je kazao kako je plinifikacija Dalmacije krenula davno te se širi.
'Razmišljanje o termoelektrani na plin bi bio dobar poticaj u Dalmaciji, koji služi za balansiranu potrošnju', naglasio je.
Miletić je pak kazao kako Hrvatska zagovara novi blok Nuklearne elektrane Krško.
'To je jedan nekarbonski (bez CO2), dodatni izvor, koji bi u elektroenergetski sustav Hrvatske 24 sata dnevno i godišnje osiguravao dovoljne količine stabilne energije za ovakve situacije', naglasio je Miletić.