BORIS HAVEL

Sjajna knjiga o ratu u Svetoj zemlji

26.04.2013 u 11:19

Bionic
Reading

U četvrtak je u Zagrebu u knjižnici Bogdana Ogrizovića predstavljena knjiga politologa i povjesničara Borisa Havela 'Arapsko-izraelski sukob: Religija, politika i povijest Svete zemlje', interdisciplinarna studija u kojoj su s aspekta politologije, povijesti i teologije obrađeni pozadina, razvoj i trenutačne političke prilike na dijelu Bliskog istoka koji Židovi, kršćani i muslimani nazivaju Svetom zemljom. U ovom sistematičnom djelu od 640 stranica, koje je plod 15-godišnjeg rada, prvi put se na hrvatskom jeziku arapsko-izraelski sukob prikazuje onako kako ga vide sami akteri

Havel opsežno prenosi povijest židovskoga naroda, od Abrahama, preko starozavjetnih proroka i kraljeva, prilika iz vremena Drugoga hrama, nastanka kršćanstva, židovskih ustanaka protiv Rimljana i izgona iz zemlje do povratka na Cion i uspostave Države Izraela. Potom na temelju primarnih izvora opisuje nastanak islama, prva desetljeća njegova širenja tijekom kojih je kanonizirano muslimansko viđenje Židova i kršćana te muslimansko-židovske odnose kasnijih razdoblja, do pojave cionizma i dalje.

'Knjiga predstavlja zaokruženu cjelinu u kojoj je autor povezao tri bitna elementa: religiju, politiku i povijest, na primjeru jednog od najdužih sukoba u novijoj povijesti. Havel je maksimalno objektivizirao pristup. Vrlo je oprezan u zaključivanju i nepristran', kazao je Vlatko Cvrtila, jedan od recenzenata knjige i mentor na Havelovu doktorskom radu iz kojeg je i iznikla ova knjiga.

Cvrtila je dodao da je Havel krenuo od pretpostavke da religiozni akteri, ma koliko god bili religiozni, nikada ne djeluju isključivo na temelju religijskog interesa. Iza njihovih postupaka u određenom opsegu uvijek stoje i neki drugi čimbenici, dodao je Cvrtila

'Havel je kreirao dobar i primjeren metodološki pristup te je uspio napraviti nešto što kod nas još nije bilo napravljeno', zaključio je Cvrtila.

Novinarka i publicistkinja Višnja Starešina naglasila je da je autor slikovito opisao jednu tako tešku tematiku, 'baš kao da je živio u VII, X i XIX. stoljeću'. Dodala je da knjiga može poslužiti kao stalni priručnik za razumijevanje pozadine bliskoistočnog sukoba.

Havel je napomenuo da se tom tematikom bavi od 1980-ih godina, a posebno ga je u izraelsko-arapskom sukobu zanimao i kršćanski stav prema židovima i muslimanima te je dio knjige posvetio i razvoju kršćansko-židovskih odnosa.

Knjiga ima 640 stranica, plus osam stranica priloga. Sistematski je podijeljena na devet cjelina.

Boris Havel
rođen je 1966. u Sarajevu. Doktorirao je na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu na temi 'Religijski aspekt arapsko-izraelskog sukoba'. Na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu u Izraelu magistrirao je komparativnu religiju, a na sveučilištu Livets Ord/Oral Roberts University u Uppsali u Švedskoj diplomirao međunarodne odnose i povijest. Objavio je više znanstvenih i stručnih članaka vezanih uz Bliski istok, a bavi se i prevođenjem. Sudski je tumač za engleski, hebrejski i švedski jezik. Zaposlen je u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.