Ministrica Opačić će, kako piše Novi list, inzistirati od ravnateljice slavonskobrodskog Centra za socijalnu skrb da otpusti šest djelatnika Centra, koji se nisu bavili dvijema obiteljima, makar je bilo više indicija o zlostavljanju, zanemarivanju i podvođenju djece u njima
'Socijalni radnici su pretvoreni u činovnike kojima su odlasci na teren, u obitelji, postali sporedni posao, a papirologija glavni. Što reći za, primjerice, slučaj slavonskobrodske obitelji kojoj je šestero od devet djece već oduzeto i udomljeno, troje ih je u obitelji ostalo, no socijalni radnici u tu obitelj nisu zavirili od 1996. godine?!', može se čuti od visokopozicioniranih u Ministarstvu, piše Novi list.
Ministrica Opačić će, kako se može čuti, inzistirati od ravnateljice tamošnjeg Centra da otpusti šest djelatnika Centra, koji se nisu bavili dvijema obiteljima, makar je bilo više indicija o zlostavljanju, zanemarivanju i podvođenju djece u njima. Dojenče iz jedne od tih obitelji je preminulo zbog nebrige, a 2,5-godišnja sestrica se oporavlja od teških fizičkih ozljeda. Roditelji su je tukli, vezali uz radijator i izgladnjivali, pronađena je u teškim ranama, psihički pak u stanju koje će tražiti dugotrajan, vjerojatno cjeloživotni oporavak.
Kako se može čuti unutar Ministarstva, ravnatelji imaju 15 dana za podnošenje izvješća o svakom udomljenom ili domskom djetetu do sedam godina starosti, nakon čega će, ne pokrenu li se centri za socijalnu skrb s mjesta, biti i sankcija, odnosno, za početak, smjena neefikasnih ravnatelja. Najbolje rezultate u Hrvatskoj, kažu podaci o posvojenjima, imaju centri u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Čakovcu prije svega, neloše rezultate ne bilježi ni, doznajemo, Centar za socijalnu skrb u Rijeci, dok su najlošiji rezultati u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Jednako tako, frapantan je podatak, dok u sjeverozapadnoj Hrvatskoj ima čak 200 udomiteljskih obitelji, i opet najviše u Čakovcu, u Splitsko-dalmatinskoj nema niti jedne, makar je tamo najviše, recimo, vlasnika apartmana! U prošloj je godini, kažu podaci Ministarstva, zabilježen porast smještanja djece do sedam godina starosti u domove, jer dok ih je u 2011. godini tamo smješteno 37, lani ih je na taj način zbrinuto čak 77.
Više o ovoj temi možete pročitati ovdje