SENZORI I SATELITI

Slom hladnoratovske 'tvrđave' Kahovke: Amerikanci otkrivaju gdje je bio eksploziv

18.06.2023 u 17:40

Bionic
Reading

Uništenje goleme ukrajinske brane Kahovka pod ruskom okupacijom navodno je bio 'posao iznutra'. Sve otkako je došlo do velikih poplava i prirodne katastrofe uzrokovane njenim uništenjem, nagađalo se o tome tko je odgovoran, a velik analiza inžinjera i stručnjaka sugerira da je jasno o čijoj se odgovornosti radi, piše New York Times

The New York Times piše da su pronašli dokaze koji potvrđuju da je za eksploziju odgovorna Rusija. Brana je izgrađena s ogromnim betonskim blokom u podnožju, a u tom bloku postoji mali prolaz do kojeg se može doći iz strojarnice brane. Dokazi sugeriraju da je eksploziv detoniran upravo u tom prolazu, te je tako uništena brana.

U 2:35 ujutro i 2:54 ujutro 6. lipnja, seizmički senzori u Ukrajini i Rumunjskoj detektirali su znakove velikih eksplozija. Svjedoci u tom području čuli su eksplozije između 2:15 i 3 sata ujutro, a neposredno prije nego što je brana popustila, američki obavještajni sateliti uhvatili su infracrvene toplinske signale koji su također ukazivali na eksploziju.

Nakon što je probijen prvi dio brane, snimke sugeriraju da je snaga nadiruće vode nastavila urušavati branu. "Dokazi jasno upućuju na to da je brana oštećena eksplozijom koju je pokrenula strana koja je kontrolira Rusija", piše New York Times.

Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
  • Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
  • Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
  • Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
  • Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
  • Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka
    +45
Poplavljeni Herson nakon pucanja brane Kahovka Izvor: Profimedia / Autor: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Građevina je izgrađena u sovjetsko vrijeme, tako da je Moskva imala svaku stranicu inženjerskih nacrta i znala je gdje je Ahilova peta građevine. Jedan je inženjer rekao novinama da je, budući da je izgrađena tijekom Hladnog rata, bila dizajnirana da izdrži gotovo sve vanjske napade.

Stručnjaci su rekli da je malo vjerojatno da se slom betonskih temelja brane dogodi sam od sebe. Međutim, inženjeri su rekli da će samo potpuno ispitivanje brane utvrditi slijed događaja koji su doveli do uništenja, prenosi Dnevnik.hr.

Kremlj je zanijekao umiješanost i optužio Kijev za sabotiranje brane hidroelektrane, koja je "sadržavala akumulaciju veličine američkog Velikog slanog jezera". Ukrajina optužuje Rusiju za dizanje brane u zrak, koja je pod kontrolom Rusije od prvih dana njezine invazije 2022.

Eksplozija je pokrenula poplavnu vodu preko velikog pojasa bojišta, uništavajući obradivo zemljište i prekidajući opskrbu vodom za civile.